- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoRząd przyjął Krajowy Plan Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na...

    Rząd przyjął Krajowy Plan Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich

    Krajowy Plan Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich to jedno z głównych założeń ogólnopolskiej strategii walki z przestępczością seksualną wobec dzieci.

    Krajowy Plan Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich

    Krajowy Plan Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich to program przygotowany pod nadzorem resortu sprawiedliwości. Zatwierdzona przez Radę Ministrów w formie ustawy strategia określa działania na lata 2023-2026 i – jak wskazuje MS – gwarantuje najwyższe standardy ochrony dzieci przed przestępstwami.

    Krajowy Plan to również konsekwencja obowiązywania przepisów tzw. „ustawy Kamilka”. Ustawa nowelizująca Kodeks rodzinny i opiekuńczy zakłada m.in. stworzenie ogólnopolskiej strategii walki z przestępczością seksualną wobec dzieci.

    Założenia Krajowego Planu

    Z Uchwały w sprawie przyjęcia Krajowego Planu Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich na lata 2023-2026 wynika, że przyjęty przez RM plan zapewnia kompleksowe, interdyscyplinarne wzmocnienie systemu ochrony przed przestępstwami seksualnymi. Krajowy Plan to m.in.:

    • skoordynowana analiza zagrożeń przestępczością seksualną;
    • program edukacyjny dla różnych grup społecznych (np. młodzieży, rodziców, nauczycieli);
    • szkolenia dotyczące rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci, udzielania im pomocy i wsparcia;
    • wzmocnienie kompetencji oraz specjalizacja funkcjonariuszy organów ścigania, sędziów i prokuratorów;
    • utworzenie bazy danych, która ułatwi wykrywanie zakazanych treści, np. w internecie;
    • kompleksowe wsparcie dla ofiar przestępstw seksualnych oraz ich rodzin;
    • wzmocnienie działań terapeutycznych i profilaktycznych;
    • działania mające na celu ujawnianie przestępstw seksualnych wobec dzieci;
    • poszanowanie prywatności i godności osób pokrzywdzonych – zapewnienie etycznego przekazu medialnego.

    Ustawa Kamilka

    Projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy został złożony w Sejmie w maju 2023 r. po tragicznej śmierci ośmioletniego Kamilka z Częstochowy. Sejm przyjął ustawę przy ogólnym porozumieniu – zyskała poparcie 441 posłów. Uchwalono ją 28 lipca, z kolei na początku sierpnia pod nowelizacją podpis złożył Prezydent RP Andrzej Duda.

    Zmiany wprowadzone dzięki ustawie Kamilka zakładają m.in. wdrożenie procedury Serious Case Reviews. Chodzi o obowiązek analiz najpoważniejszych przypadków przemocy wobec najmłodszych. Równie istotne jest także wprowadzenie „Standardów Ochrony Małoletnich” w różnych instytucjach (m.in. szkołach, szpitalach, ale również obiektach turystycznych), a także zmiany w zakresie instytucji reprezentanta dzieci.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE