- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoSanatorium nie będzie miało obowiązku zapewnienia pacjentowi leków i wyrobów medycznych

    Sanatorium nie będzie miało obowiązku zapewnienia pacjentowi leków i wyrobów medycznych

    Zaproponowano nowe brzmienie definicji lecznictwa uzdrowiskowego – zgodnie, z którą jest to działalność polegająca na udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, prowadzona w uzdrowisku przez zakłady lecznictwa uzdrowiskowego albo poza uzdrowiskiem w szpitalach i sanatoriach znajdujących się w urządzonych podziemnych wyrobiskach górniczych, przy wykorzystaniu warunków naturalnych, takich jak właściwości naturalnych surowców leczniczych, właściwości lecznicze klimatu, w tym talasoterapia i subterranoterapia, oraz właściwości lecznicze mikroklimatu – a także towarzyszące temu zabiegi z zakresu fizjoterapii. Została ona uszczegółowiona poprzez wskazanie dwóch charakterystycznych świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez zakłady lecznictwa uzdrowiskowego – leczenia albo rehabilitacji uzdrowiskowej.
     
    Zaproponowana nowelizacja doprecyzowuje klasyfikację zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Z uwagi na to, że nie było zakładu lecznictwa uzdrowiskowego zgłoszonego do rejestru zakładów opieki zdrowotnej jako prewentorium, dotychczasowe pojęcie prewentorium zastąpiono pojęciem sanatorium i szpital uzdrowiskowy dla dzieci. Prewentorium – jak sama nazwa wskazuje jest przygotowane do świadczeń zdrowotnych o charakterze prewencyjnym, czyli zapobiegawczym. Sanatorium jest zakładem opieki zdrowotnej łączącym działania medyczne o charakterze profilaktycznym z działaniami terapeutycznymi. W związku z tym, że ustawa o zakładach opieki zdrowotnej wskazuje, że nazwa zakładu opieki zdrowotnej powinna odpowiadać zakresowi udzielanych przez niego świadczeń zdrowotnych oraz z uwagi na stan faktyczny w tym zakresie konieczne było dokonanie zmian w nowelizowanej ustawie. Uwzględniony został postulat zakwalifikowania zakładów przyrodoleczniczych do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, będących do tej pory jedynie jednostkami organizacyjnymi takich zakładów.
     
    Z katalogu zadań sanatorium uzdrowiskowego wyłączono obowiązek zapewnienia pacjentowi świadczeń rzeczowych. Chodzi o świadczenia związane z procesem leczenia, w tym leki i wyroby medyczne. Istotą leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej w sanatorium jest oddziaływanie na stan zdrowia pacjenta przy wykorzystaniu naturalnych surowców leczniczych i właściwości leczniczych klimatu. W sanatorium nie jest przewidziane leczenie farmakologiczne. Ponadto z ustawy wykreślono przepis art. 12, który stanowił o obowiązku zapewnienia w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego warunków do prowadzenia nauczania i wychowania dzieci objętych obowiązkiem szkolnym.
     
    Projekt nowelizacji wprowadza także zakaz budowy w strefach ochrony uzdrowiskowej – garaży wolnostojących, autostrad i dróg ekspresowych, zapór piętrzących wodę na rzekach i elektrowni wodnych, obiektów handlowych o powierzchni użytkowania większej niż 400 m2, parkingów naziemnych w liczbie miejsc postojowych większej niż 15% miejsc noclegowych w szpitalach uzdrowiskowych, sanatoriach uzdrowiskowych i pensjonatach, nie większej jednak niż 30 miejsc postojowych oraz parkingów naziemnych przed obiektami usługowymi w liczbie nie większej niż 10 miejsc postojowych. Aktualnie na terenie gmin posiadających status uzdrowiska albo obszaru ochrony uzdrowiskowej nie jest prowadzona budowa ww. obiektów. W związku z tym nie ma potrzeby wprowadzenia przepisu przejściowego w tym zakresie. Przepis przejściowy dotyczy jedynie budynków, obiektów i urządzeń już istniejących.
     
     
    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE