SASP dotyczy pojedynczego pozwolenia na stosowanie procedury w miejscu oraz pojedynczego pozwolenia na stosowanie zgłoszenia uproszczonego. O wydanie pozwolenia wnioskuje się w kraju, w którym prowadzona jest księgowość przedsiębiorstwa, zaś realizacja ma miejsce w innym państwie, np. w tym, w którym mieści się jego oddział. Rozliczenie podatku VAT następuje w tam, gdzie znajduje się księgowość firmy, zaś należności celne płaci się w kraju, w którym dokonano zgłoszenia celnego. Mimo, iż fizyczna kontrola i zwolnienie towaru ma miejsce w innym państwie członkowskim korzystanie z tego pozwolenia może przynieść przedsiębiorstwom znaczne korzyści w postaci redukcji kosztów administracyjnych, księgowych i innych płatności. Główne zagadnienia związane z SASP uregulowane są w Rozporządzeniu Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992r. ustanawiającym Wspólnotowy Kodeks Celny oraz w Rozporządzeniu Komisji (EWG) Nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993r. ustanawiającym przepisy wykonawcze do Wspólnotowego Kodeksu Celnego.
O wydanie pojedynczego pozwolenia może się ubiegać każdy przedsiębiorca, który spełnia wymogi prawne i ma siedzibę na terenie Wspólnoty.
Wnioskujący o wydanie pojedynczego pozwolenia na korzystanie z procedury uproszczonej musi spełniać określone wymogi i kryteria w zakresie dotychczasowego przestrzegania wymogów celnych, systemu rachunkowości i systemu logistycznego przedsiębiorstwa, wypłacalności oraz bezpieczeństwa i ochrony. W przypadku, gdy wnioskodawca posiada świadectwo AEO, uproszczenia celne lub uproszczenia celne /bezpieczeństwo i ochrona, uznaje się, że spełnia także i te wymagania. Jeśli wnioskodawca chce realizować pozwolenie w formie przedstawicielstwa, pozwolenie SASP zostanie przyznane pod warunkiem, że istnieje odpowiednia ewidencja oraz procedury, pozwalające organom celnym zidentyfikować reprezentowane osoby. Wnioskodawca powinien wyznaczyć osobę do kontaktów z administracją celną oraz udzielić pisemnej zgody na wszelką niezbędną wymianę informacji z innymi państwami członkowskimi, które mogą być zaangażowane w wydanie pozwolenia.
Wniosek o SASP powinien zostać złożony do dyrektora izby celnej właściwego ze względu na miejsce, w którym są prowadzone księgi handlowe wnioskodawcy oraz gdzie będzie dokonywana przynajmniej część operacji objętych wnioskiem, lub w którym księgi handlowe wnioskodawcy są dostępne w systemie teleinformatycznym wnioskodawcy oraz gdzie będzie dokonywana przynajmniej część operacji objętych wnioskiem.
Jeśli właściwy organ nie może zostać określony zgodnie z powyższym, wniosek powinien zostać złożony organowi celnemu właściwemu ze względu na miejsce, w którym są prowadzone księgi handlowe wnioskodawcy.
W przypadku, gdy wnioskujący nie posiada statusu AEO, do wniosku należy załączyć:
- potwierdzenie prowadzenia przez wnioskodawcę działalności gospodarczej,
- potwierdzenie spełnienia przez wnioskodawcę wymogów formalnych, tj. zaświadczenie o niekaralności oraz oświadczenie o nieprowadzeniu przeciwko niemu postępowania upadłościowego,
- kwestionariusz postępowania audytowego,
- w przypadku wnioskowania o udzielenie pozwolenia na procedurę w miejscu, dodatkowo należy przedłożyć opis miejsca oraz jego plan sytuacyjny.
Jeżeli wnioskujący jest posiadaczem statusu AEO powinien dołączyć oświadczenie, że od chwili uzyskania świadectwa AEO nie nastąpiły żadne wydarzenia mogące mieć na nie wpływ. W przypadku wnioskowania o udzielenie pozwolenia na procedurę w miejscu, dodatkowo musi on przedstawić opis miejsca oraz jego plan sytuacyjny
Wydanie pozwolenia następuje po przeprowadzeniu procedury konsultacyjnej pomiędzy państwami członkowskimi, które będą zaangażowane w realizację SASP.
Zezwalający organ celny przyznaje pozwolenie, w terminie 30 dni kalendarzowych, po otrzymaniu zgody od organu celnego państwa uczestniczącego. Zezwalający organ celny, po wydaniu pozwolenia, przesyła jego kopię organowi celnemu państwa uczestniczącego. Pozwolenie jest wydawane na czas nieokreślony.