- Reklama -
niedziela, 24 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoŚcinanie albo zabieranie gałęzi świerkowych z lasu jest karalne!

    Ścinanie albo zabieranie gałęzi świerkowych z lasu jest karalne!

    Należy jednak pamiętać, że nie tylko ścinanie gałęzi w lesie, jak również zabieranie już tych wyrąbanych podlega odpowiedzialności na podstawie przepisów kodeksu wykroczeń. Klienci, którzy kupują gałęzie pochodzące z wykroczenia także podlegają odpowiedzialności za tak zwane paserstwo leśne.

    Pojęcie lasu

    Nim przejdziemy do omówienia problematyki wyrębu gałęzi w lesie, należy powiedzieć czym jest owy las.
    Lasem jest grunt:

    • o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) – drzewami i krzewami oraz runem leśnym – lub przejściowo jej pozbawiony:
    1. przeznaczony do produkcji leśnej lub
    2. stanowiący rezerwat przyrody lub wchodzący w skład parku narodowego albo
    3. wpisany do rejestru zabytków;
    • związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczne.

    Należy także pamiętać, że lasy mogą stanowić zarówno własność Skarbu Państwa jak i osób prywatnych.

    Wykroczenie szkodnictwa leśnego

    Wycinanie gałęzi w lesie lub zbieranie już tych wyrąbanych jest wykroczeniem określanym mianem szkodnictwa leśnego. Jak wskazano w art. 148 kodeksu wykroczeń, kto:

    • dokonuje w nienależącym do niego lesie wyrębu gałęzi, korzeni lub krzewów, niszczy je lub uszkadza albo karczuje pniaki,
    • zabiera z nienależącego do niego lasu wyrąbane gałęzie, korzenie lub krzewy albo wykarczowane pniaki, podlega karze grzywny. Jeżeli czyn godzi w mienie osoby najbliższej, ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego. W razie popełnienia wykroczenia można orzec nawiązkę do wysokości 500 złotych.

    Wykroczeniem będzie zatem zarówno wyrąb, jak i zbieranie ściętych gałęzi ,tak w lesie będącym własnością Skarbu Państwa, jak i w lasach „prywatnych”.

    Czy szkodnictwo leśne może być uznane za przestępstwo?

    Jak wskazał Sąd Najwyższy w uchwale „siódemkowej” z dnia 19 sierpnia 1993 roku (sygn. akt I KZP 17/93) , wyrąb, niszczenie, uszkodzenie lub karczowanie w lesie nie należącym do sprawcy albo zabór z takiego lasu mienia wymienionego w art. 148 kodeksu wykroczeń stanowi wykroczenie przewidziane w tym przepisie, bez względu na wartość mienia. Tym samym sprawca szkodnictwa leśnego nigdy nie będzie odpowiadał na podstawie przepisów Kodeksu karnego, nawet jeśli wartość mienia przekroczy ustawową granicę dzielącą wykroczenia i przestępstwa.

    W podobnym tonie wypowiedział się także Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 29 sierpnia 1989 roku (sygn. akt V KZP 17/89) wskazując, że zabór z lasu państwowego wyrąbanych gałęzi (tzw. stroiszu) stanowi wykroczenie przewidziane w art. 148 § 1 kodeksu wykroczeń, niezależnie od wartości zabranego mienia.

    Paserstwo leśne

    Wykroczeniem jest także paserstwo leśne. Zostało ono scharakteryzowane w art. 149 kodeksu wykroczeń. Ten, kto nabywa gałęzie, korzenie, krzewy lub pniaki wiedząc o tym, że pochodzą one z wykroczenia określonego w art. 148 (a więc z wykroczenia szkodnictwa leśnego), lub pomaga do ich zbycia albo w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przyjmuje je lub pomaga do ich ukrycia, podlega karze grzywny.

    Warunkiem odpowiedzialności za powyższe wykroczenie jest umyślność działania. Kupujący musi wiedzieć, że gałęzie pochodzą wykroczenia szkodnictwa leśnego.

    Jak bezpiecznie kupić gałęzie świerkowe do stroików?

    Nie ulega wątpliwości, że nie ma zakazu ścinania gałęzi z własnych drzew. Nie wymaga to także żadnego pozwolenia. Dlatego kupując na rynkach czy bazarach igliwie do stroików, warto zapytać sprzedawcę skąd ono pochodzi. Gałęzie można także kupić w miejscach, w których sprzedawane są choinki.

    Podstawa prawna:
    Art. 148, art. 149 ustawy z dnia 20 maja 1971 roku – Kodeks wykroczeń (Dz.U.2013.482)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE