Treść i sposób wykonywania określonej służebności określa najczęściej umowa, jednakże brak regulacji w tym zakresie, nie pozbawia konkretnej osoby uprawnienia. W takim przypadku zakres przysługujących uprawnień określa się uwzględniając potrzeby osoby uprawnionej, zasady współżycia społecznego czy panujące zwyczaje miejscowe.
Służebność osobista zaspokaja najczęściej potrzeby określonej osoby fizycznej i wygasa wraz ze śmiercią tej osoby. Ale umowa może przewidywać, że określonego rodzaju uprawnienia będą przysługiwały np. małżonkowi osoby uprawnionej, czy jej dzieciom, już po śmierci osoby na której rzecz służebność ustanowiono.
W przypadku służebności osobistych ma mają zastosowania przepisy dotyczące dziedziczenia (służebność nie wchodzi w skład spadku). Uprawnień składających się na treść służebności osobistej nie nabywa się również w formie zasiedzenia. Służebności nie mogą być zbywane, gdyż są nieprzenaszalne.
Służebność osobista wygasa w skutek niewykonywania przez lat 10.
Kancelaria Radcy Prawnego Eliza Krause specjalizuje się w doradztwie prawnym w obszarze stosowania przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych, w doradztwie prawnym z zakresu prawa pracy oraz problematyki dotyczącej nieruchomości, najmu, własności lokali i gospodarowania nieruchomościami.
Więcej informacji na www.kancelariaek.pl