- Reklama -
piątek, 20 grudnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoSprawdź biuro podróży zanim się przejedziesz

    Sprawdź biuro podróży zanim się przejedziesz

    Według danych Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A., które gromadzi i udostępnia m.in. informacje o zadłużeniu firm i konsumentów, rośnie liczba nierzetelnych biur podróży. W lipcu tego roku w bazie Rejestru figurowały dane o zaległościach 111 biur podróży. To aż o 23% więcej niż w maju tego roku. Wzrost jest wyraźny, gdy weźmiemy pod uwagę, że pod koniec 2010 roku w Rejestrze Dłużników ERIF wpisane były informacje o 80 touroperatorach, a w czerwcu 2010 r. – o niespełna 40. Najwięcej biur wpisanych do ERIF ma swoje siedziby w województwach mazowieckim (22%), małopolskim (16%) i śląskim (12%). Mieszkańcy tych województw powinni zwrócić szczególną uwagę na to, komu powierzają organizację swojego wymarzonego wyjazdu wakacyjnego. Jak więc najlepiej sprawdzić biuro przed kupnem wycieczki czy wczasów?

    Bezcenne opinie klientów

    Okazuje się, że konsumenci podejmując decyzje o zakupie produktu lub usługi najbardziej ufają rekomendacjom udzielonym przez byłych użytkowników. I rzeczywiście w przypadku sprawdzania rzetelności usług oferowanych przez biura podróży „rozpytanie” wśród osób bardziej doświadczonych bywa zwykle skuteczną metodą. Można więc popytać rodzinę i znajomych, którzy wyjeżdżali na wakacje z wybranym przez nas biurem. Wiele informacji znajdziemy na pewno na internetowych forach poświęconych turystyce. Analizując zamieszczone wpisy powinniśmy jednak wziąć pod uwagę, że forum nie musi być w pełni wiarygodnym źródłem. Osoby niezadowolone z usługi touroperatora są bowiem bardziej skłonne podzielić się z internautami swoimi negatywnymi przeżyciami, niż ci, których wakacje przebiegły bez zarzutu. Z pewnością opłaci się dodatkowo sprawdzić rzetelność biura, o którym przeczytaliśmy negatywny wpis na forum.

     

    W profesjonalnych zrzeszeniach i podmiotach kontrolujących

     

    Warto poszukać informacji w Polskiej Izbie Turystyki. To organizacja zrzeszająca firmy działające w branży turystycznej. Na stronie www.pit.org.pl bez problemu znajdziemy listę podmiotów, których rzetelność potwierdza Izba. Dobrym źródłem informacji jest także Rejestr Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych  dostępny na stronie internetowej turystyka.gov.pl.

    Kontrolę nad biurami podróży sprawuje Marszałek Województwa, w którym dane biuro ma swoją siedzibę główną. Można więc skierować swe kroki do Wydziału Turystyki właściwego Urzędu Marszałkowskiego i zapytać, czy w ostatnim czasie nikt nie skarżył się na touroperatora, z którego usług planujemy skorzystać.

     

     

    Nierzetelne biura w BIG

     

    Rozwiązaniem jest też sprawdzenie touroperatora w biurze informacji gospodarczych. Adnotacja w BIG o zadłużeniu takiej firmy powinna zapalić lampkę ostrzegawczą. Z usług tego biura nie powinniśmy korzystać. Może się bowiem okazać, że zbankrutuje i nie przekaże należnych pieniędzy zagranicznym kontrahentom. Dla urlopowiczów oznaczać to będzie same kłopoty.

    Rosnąca liczba biur podróży wpisanych do Rejestru Dłużników ERIF to m.in. pozostałość zeszłorocznego kryzysu w branży turystycznej. W 2010 roku część biur, jeśli nie upadło, znalazło się w tarapatach finansowych i współpraca z nimi może wiązać się z ryzykiem niepotrzebnego stresu, czy nieudanych wakacji i oczywiście utraty pieniędzy – wyjaśnia Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. – Dlatego zachęcamy do sprawdzania, czy biuro, z którego usług chcemy skorzystać, figuruje w BIG. Przezorności nigdy za wiele. Szczególnie, jeśli dzięki temu uda się uniknąć przykrych niespodzianek – dodaje prezes Rejestru Dłużników ERIF.

     

     

    Biura podróży wpisane
    do Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A.

    Wszystkie

    111

    w tym z poszczególnych województw

    liczba

    % wszystkich

    mazowieckie

    24

    22 %

    małopolskie

    18

    16 %

    śląskie

    13

    12 %

    dolnośląskie

    11

    10 %

    wielkopolskie

    7

    6 %

    opolskie

    7

    6 %

    łódzkie

    6

    5 %

    kujawsko-pomorskie

    5

    5 %

    zachodniopomorskie

    4

    4 %

    pomorskie

    4

    4 %

    warmińsko-mazurskie

    3

    3 %

    lubuskie

    3

    3 %

    lubelskie

    2

    2 %

    świętokrzyskie

    2

    2 %

    podlaskie

    1

    1 %

    podkarpackie

    1

    1 %

     

    ***

    Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. to jedno z trzech działających w Polsce biur informacji gospodarczej. Jego zadaniem jest przyjmowanie, przechowywanie oraz ujawnianie informacji gospodarczych o dłużnikach posiadających zaległe zobowiązania, a także o podmiotach i osobach, które terminowo regulują zobowiązania. Dłużnicy wpisani do Rejestru Dłużników ERIF mogą mieć w konsekwencji utrudniony lub uniemożliwiony dostęp do  produktów bankowych, pożyczek, zakupów ratalnych czy zawierania umów z dostawcami usług np. telekomunikacyjnych i internetowych. Po wejściu w życie nowej ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych informacje o nierzetelnych płatnikach może, przy zachowaniu warunków opisanych w ustawie, zamieszczać praktycznie każdy przedsiębiorca i konsument, przez co informacja gospodarcza staje się powszechnie dostępna. W gronie klientów Rejestru Dłużników ERIF znajdą się m.in. fundusze sekurytyzacyjne, wierzyciele wtórni i jednostki budżetowe. Rejestr Dłużników ERIF współpracuje z przedsiębiorstwami telekomunikacyjnymi i instytucjami finansowymi oraz firmami z sektora MŚP reprezentującymi różne branże gospodarki.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE