- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPowtórki do egzaminówSprawdź, co może być przedmiotem prawa autorskiego

    Sprawdź, co może być przedmiotem prawa autorskiego

    Przedmiotem prawa autorskiego może być każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

    • wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe):
    • plastyczne,
    • fotograficzne,
    • lutnicze,
    • wzornictwa przemysłowego,
    • architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne,
    • muzyczne i słowno-muzyczne,
    • sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
    • audiowizualne (w tym filmowe).

    Ochroną objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia. Nie są objęte ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne. Przedmiotem prawa autorskiego są również zbiory, antologie, wybory, bazy danych spełniające cechy utworu, nawet, jeżeli zawierają niechronione materiały, o ile przyjęty w nich dobór, układ lub zestawienie ma twórczy charakter, bez uszczerbku dla praw do wykorzystanych utworów.

    Powtórz sPrawnie, skutecznie i przyjemnie zagadnienia z Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zaloguj się lub zarejestruj »

    P.S. Podobno: " Nauka to uporządkowana wiedza."

    Istnieje jeszcze rodzaj utworu zależnego, którego istota polega na opracowaniu cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, taki rodzaj utworu jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego. Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba, że autorskie prawa majątkowe do utworu pierwotnego wygasły. W przypadku baz danych spełniających cechy utworu zezwolenie twórcy jest konieczne także na sporządzenie opracowania. Twórca utworu pierwotnego może cofnąć zezwolenie, jeżeli w ciągu pięciu lat od jego udzielenia opracowanie nie zostało rozpowszechnione. Wypłacone twórcy wynagrodzenie nie podlega zwrotowi. Za opracowanie nie uważa się utworu, który powstał w wyniku inspiracji cudzym utworem. Na egzemplarzach opracowania należy wymienić twórcę i tytuł utworu pierwotnego.

    Podstawa prawna:
    Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE