- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoSprawdź czy jesteś zwolniony z podatku

    Sprawdź czy jesteś zwolniony z podatku

    Kwestia bliskości rodzinnej może być rozpatrywana na wiele różnych sposobów. Dla jednych będzie przejawiała się we wzajemnej pomocy i codziennych kontaktach, dla innych wyłącznie w fakcie więzów krwi. Dla ustawodawcy nie ma żadnego znaczenia czy jako obdarowany lub spadkobierca utrzymywałeś kontakt z darczyńcą lub spadkodawcą. Jeśli chcesz uniknąć zapłacenia podatku od otrzymanej rzeczy czy pieniędzy, wystarczy abyś wykazał, że jesteś krewnym darczyńcy lub spadkodawcy. Dodam tylko, że nie każdy członek rodziny będzie mógł skorzystać z tego zwolnienia.

    Nabycie własności w omawiany sposób zawsze obwarowane jest obowiązkiem uiszczenia podatku, a przynajmniej zgłoszenia darowizny lub nabycia spadku we właściwym urzędzie skarbowym. Nieważne jak droga była to rzecz czy jak wysoka była przekazana suma pieniędzy – tym samym ustawodawca traktuje na równi darowiznę 100 zł jak i 100 000 zł – musisz zgłosić je do urzędu, w przeciwnym wypadku narażasz się nie tylko na zapłatę podatku wraz z odsetkami, ale także i karę finansową.

    Przejdźmy jednak do głównego tematu tego artykułu – aby uniknąć płacenia podatku od darowizny czy spadku musisz znajdować się w tzw. zerowej grupie podatkowej (w kręgu najbliższej rodziny). Jeżeli jako obdarowany lub spadkobierca jesteś względem swojego darczyńcy lub spadkodawcy:

    • Małżonkiem,
    • Wstępnym (rodzicem, dziadkiem, pradziadkiem itp.),
    • Zstępnym (dzieckiem, wnukiem, prawnukiem itp.),
    • Pasierbem,
    • Rodzeństwem,
    • Ojczymem lub macochą, to masz pełne prawo do skorzystania ze zwolnienia podatkowego.

    Sam fakt znajdowania się w podatkowej grupie zerowej jest jednak niewystarczający, abyś uniknął przykrego obowiązku płacenia podatków. Musisz bowiem zgłosić fakt darowizny lub dziedziczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Właściwy będzie urząd skarbowy miejsca zamieszkania obdarowanego lub spadkobiercy, wyjątkiem jest nabycie nieruchomości – wówczas właściwy jest urząd ze względu na położenie takiej nieruchomości (dotyczy to nie tylko domów, mieszkań, ale także działek, czy innych nieruchomości gruntowych). Zgłoszenia dokonujesz na specjalnym formularzu o nazwie SD-Z2 – możesz go pobrać także z naszego serwisu.

    Pamiętaj o jeszcze jednej ważnej kwestii – czas na przesłanie formularza do urzędu skarbowego jest ściśle określony i wynosi 6 miesięcy. Termin ten zaczyna swój bieg od dnia dokonania darowizny (czyli wtedy, gdy otrzymałeś pieniądze lub inną rzecz), a w przypadku dziedziczenia – od dnia uprawomocnienia się orzeczenia stwierdzającego nabycie spadku. Jeżeli o darowiźnie lub spadku dowiedziałeś się później, np. z przyczyn zdrowotnych czy losowych, bo przebywałeś w szpitalu lub za granicą, i 6 miesięczny termin już minął, nie musisz się martwić. W takim przypadku nadal obowiązuje Cię 6 miesięczny termin, z tym że liczony on jest od dnia, w którym dowiedziałeś się o dokonanej na Twój rzecz darowiźnie lub otrzymanym spadku – ze zgłoszeniem kierowanym do urzędu skarbowego musisz jednak przesłać wyjaśnienie dlaczego składasz je w późniejszym terminie (uprawdopodobnij fakt późniejszego powzięcia wiadomości o nabyciu przedmiotów w drodze darowizny lub dziedziczenia).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE