- Reklama -
środa, 27 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoStatus osoby bezrobotnej, a podjęcie zlecenia

    Status osoby bezrobotnej, a podjęcie zlecenia

    Inna praca zarobkowa

    Ustawa o promocji zatrudnienia dokładnie wyjaśnia, co należy rozumieć przez pojęcie zatrudnienia i innej pracy zarobkowej. Zatrudnienie oznacza wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego oraz umowy o pracę nakładczą. Z kolei przez inną pracę zarobkową należy rozumieć wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych. Jeżeli więc osoba bezrobotna będzie wykonywać jakiekolwiek czynności na umowę zlecenia lub umowy o dzieło musi liczyć się z utratą statusu osoby bezrobotnej. Co ważne, jeżeli bezrobotny chce rozpocząć własną działalność gospodarczą musi poinformować urząd pracy już o złożeniu wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

    Dopuszczalne przychody

    Należy pamiętać, że osoba bezrobotna może uzyskiwać przychody ze ściśle określonych źródeł, ale tylko do wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia. Ograniczenie wysokości nie dotyczy jednak przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych. Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia przez przychód należy rozumieć przychody z innego tytułu niż zatrudnienie, inna praca zarobkowa, działalność gospodarcza, zasiłek lub inne świadczenie wypłacane z Funduszu Pracy, podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mogą to być na przykład dochody z wynajmu mieszkania, czy renty rodzinnej.

    Oświadczenie o przychodach

    Warto wiedzieć, że bezrobotny jest obowiązany do składania lub przesyłania urzędowi pracy pisemnego oświadczenia o przychodach pod rygorem odpowiedzialności karnej oraz innych dokumentów niezbędnych do ustalenia jego uprawnień do świadczeń z tytułu bezrobocia. Musi to robić co miesiąc, w terminie 7 dni od dnia uzyskania przychodów. W przypadku, gdy jego przychód w danym miesiącu jest wyższy od połowy minimalnego wynagrodzenia, wówczas z pierwszym dniem miesiąca, w którym uzyskał taki przychód zostanie on wyrejestrowany z urzędu pracy

    Kara dla bezrobotnego

    Bezrobotny, który podjął zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą bez powiadomienia o tym właściwego urzędu pracy, popełnia wykroczenie zagrożone karą grzywny nie niższą niż 500, zł. Może uniknąć odpowiedzialności jedynie w przypadku, gdy stosowne powiadomienia zostanie dokonane przed dniem przeprowadzenia kontroli. 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE