- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoStopy procentowej nie można oznaczać w opisowy sposób

    Stopy procentowej nie można oznaczać w opisowy sposób

    Odpowiadając na pytanie prawne SN podjął uchwałę o następującej treści:
     
    Oznaczenie w bankowym tytule egzekucyjnym stopy odsetek za opóźnienie poprzez posłużenie się formułą "czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego" nie spełnia wymagań przewidzianych w art. 96 ust 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (t.j.: Dz.U. z 2002 r., Nr 72 poz. 665 ze zm.).
     
    Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 12 lutego 2009 roku, sygn. akt III CZP 145/08
     
    W uchwale z dnia 7 lipca 2000 r., III CZP 27/00 (OSNC 2001, z. 1, poz. 3) ogólnie stwierdzono, że w bankowym tytule egzekucyjnym wymagane jest oznaczenie wysokości i terminów płatności wszelkich odsetek, których egzekucja ma być prowadzona. Jednocześnie Sąd Najwyższy wyjaśnił, że niezależnie od tego, co rozumie się przez odsetki ustawowe i umowne nie ma racjonalnych przesłanek do kwestionowania tego, że obowiązek wskazania w bankowym tytule egzekucyjnym wysokości i terminów płatności dotyczy wszystkich wymienionych rodzajów odsetek. Z brzmienia art. 96 ust. 2 prawa bankowego nie wynika bowiem wniosek, że rygory dotyczące odsetek objętych bankowym tytule egzekucyjnym mogą różnić się w zależności od terminu wymagalności lub sposobu ich wyrażenia. Zróżnicowania takiego nie uzasadniają także względy celowościowe. Wskazanie wysokości i terminów płatności odsetek jest niezbędne dla postępowania egzekucyjnego, ponieważ umożliwiają weryfikację prawidłowości dokonanego przez wierzyciela określenia ostatecznego zadłużenia odsetkowego.
     
    Według Sądu Najwyższego określenie wysokości odsetek za opóźnienie możliwe jest wówczas, gdy wskazane zostały kwota stanowiąca podstawę do ich obliczenia, podano odpowiednią stopę procentową oraz okres obliczenia odsetek (okres opóźnienia dłużnika). Jeżeli nie sposób z góry określić czasu trwania ewentualnego opóźnienia dłużnika, to dla określenia wysokości odsetek za opóźnienie pozostaje wskazania kwoty stanowiącej podstawę jej obliczenia i wskazania stopy procentowej.
     
    Należy jednak stwierdzić, że wspomniane wcześniej względy możliwości weryfikacji przez dłużnika elementów jego zadłużenia umieszczonych w bankowym tytule egzekucyjnym nie pozwala na przyjmowanie dowolnych – np. opisowych –  sposobów oznaczania stopy procentowej odsetek za opóźnienie, objętych bankowym tytule egzekucyjnym. Nie mogą mieć w tym względzie decydującego znaczenia formułowane niekiedy w piśmiennictwie i w praktyce bankowej racje typowo pragmatyczne w postaci "racjonalizowania i ułatwiania" określania ostatecznego zadłużenia dłużnika banku z tytułu odsetek za opóźnienie.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE