Pamiętajmy, że strażacy biorący udział w akcji gaśniczej pożarów spowodowanych wypalaniem traw, mogą być w tym czasie potrzebni również w innym miejscu.
Pożary spowodowane wypalaniem traw, często przenoszą się na pobliskie lasy i zabudowania. Utrudniają oraz powodują zagrożenie także na drogach, prowadząc do kolizji i wypadków.
Tylko w kwietniu 2012 r. strażacy gasili około 1 tys. 800 pożarów lasów oraz ponad 18 tys. 600 pożarów traw, łąk, nieużytków. Apele o niewypalanie nieużytków są kierowane także do rolników. Rolnikom, którzy wypalają trawy na terenie swojego gospodarstwa, grożą sankcje. Ci, którzy celowo wypalają trawy mogą utracić od 25% do 100% płatności.
Za ponad 94% przyczyn powstania pożarów traw, łąk i nieużytków odpowiedzialny jest człowiek, nadal bowiem od pokoleń wśród wielu rolników panuje błędne przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy.
Przypominamy, że wypalanie traw, łąk, pastwisk i innych nieużytków jest w Polsce zabronione. Grozi za to kara grzywny, a w przypadku stworzenia zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób oraz spowodowania dużych strat materialnych – także kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.