Spis treści
Ograniczenie dostępu do usług publicznych dla osób niezaszczepionych
Jak zapowiedział Minister Zdrowia, rozważane jest wprowadzenie ograniczeń w dostępie do usług publicznych, w tym usług medycznych, dla osób, które nie zaszczepiły się przeciwko Covid-19. Pomoc medyczna byłaby udzielana bez ograniczeń jedynie w nagłych i krytycznych sytuacjach.
Pojęcie usług publicznych jest szerokie. Obejmuje nie tylko świadczenia opieki medycznej, ale również dostęp do komunikacji publicznej, w tym do transportu miejskiego czy kolejowego.
„Tatuaż dla zaszczepionych i opaski dla niezaszczepionych”
Pomysł rządu nie pozostał bez reakcji. Dokładna lektura for internetowych pokazuje, że Polacy oburzeni planami nie kryją swojej frustracji. Powszechne stało się porównanie do apartheidu, ustaw norymberskich czy wprowadzania segregacji i stygmatyzacji społecznej. Niektórzy wprost nawiązując do doświadczeń II Wojny Światowej i praktyk narzucanych przez hitlerowski reżim , szyderczo „proponując” powrót do „tatuaży” i „opasek”. Propozycje resortu zdrowia nie odnoszą jednak pozytywnego skutku w wymiarze wzbudzania zaufania Polaków do szczepień. Jak pokazują sondaże, niemalże połowa Polaków nie chce się szczepić ze względu na obawy dotyczące skuteczności szczepionki i jej ewentualnych długofalowych skutków ubocznych, pomimo medycznych zapewnień o jej bezpieczeństwie. Widać natomiast, że w społeczeństwie wrasta świadomość prawa, zwłaszcza konstytucyjnych praw i wolności, w których Polacy szukają gwarancji swojego bezpieczeństwa jako jednostek, podlegających decyzjom władz państwowych.
Źródło:
W artykule wykorzystano informacje dotyczące planów resortu zdrowia przedstawione na łamach: Wirtualna Polska/Wprost/Rzeczpospolita.