Uchylenie ust. 1 i 2 w art. 154 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym w dotychczasowym brzmieniu jest jednoznaczne z tym, że od 1 października 2011 r. nauczyciel akademicki za okresy niezdolności do pracy z powodu choroby – w tym spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, macierzyństwa albo konieczności sprawowania opieki nad członkiem rodziny, ma prawo do świadczeń na ogólnych zasadach, a więc prawo do wynagrodzenia za okres choroby, określonego w art. 92 Kodeksu pracy, świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz świadczeń z tytułu choroby z ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. W myśl art. 27 ust. 2 powołanej ustawy z dnia 18 marca 2011 r., okresy niezdolności do pracy lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, zakończone lub rozpoczęte przed dniem wejścia w życie ustawy, za które nauczyciel akademicki otrzymał wynagrodzenie, wlicza się do okresów pobierania świadczeń, na zasadach określonych w przepisach dotyczących świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło, że na zgodnie z tym przepisem, przypadające przed 1 października 2011 r. okresy niezdolności do pracy z powodu choroby podlegają wliczeniu także do okresu, za który pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas choroby, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy. Oznacza to, że od dnia 1 października 2011 r. do nauczycieli akademickich mają zastosowanie przepisy art. 92 Kodeksu pracy, ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. W związku z powyższym, do okresu 33 lub odpowiednio 14 dni niezdolności do pracy z powodu choroby, po upływie którego pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy, należy w 2011 r. wliczyć okresy niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, za które nauczyciel akademicki zachowywał prawo do wynagrodzenia na podstawie art. 154 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym za okres przed 1 października 2011 r.
Do okresu zasiłkowego wliczone zostaną również okresy niezdolności do pracy z powodu choroby, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie. Nauczycielowi akademickiemu, który przed 1 października 2011 r. otrzymał wynagrodzenie na podstawie art. 154 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym za okres niezdolności do pracy z powodu choroby dłuższy niż 182 dni (270 dni), od 1 października 2011 r. nie przysługuje ani wynagrodzenie za czas choroby, ani zasiłek chorobowy. Nauczyciel akademicki może ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, pod warunkiem, że nie upłynął okres, na który świadczenie może być przyznane i nie jest uprawniony do urlopu dla poratowania zdrowia, udzielonego na podstawie art. 134 ust. 5 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym.
Także w odniesieniu do pozostałych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa przysługujących nauczycielom akademickim, ma zastosowanie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. Zatem, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński i zasiłek opiekuńczy przysługują jedynie do wyczerpania odpowiednich okresów przewidzianych przepisami ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r., z uwzględnieniem okresów, za które wypłacono nauczycielowi wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, macierzyństwa lub sprawowania opieki, finansowane przez pracodawcę na podstawie art. 154 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym.