- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoŚwiadczenia z NFZ dla ubezpieczonych

    Świadczenia z NFZ dla ubezpieczonych

    W porównaniu do dotychczas obowiązujących regulacji, w przedmiotowym projekcie rozporządzenia wprowadzono następujące zmiany. W ramach upoważnienia ustawowego wyodrębniono dwie grupy świadczeń opieki zdrowotnej – świadczenia wysokospecjalistyczne i pozostałe świadczenia. Podobnie jest w obecnym rozporządzeniu, które określa wykaz świadczeń uwzględnianych przy obliczaniu wskaźnika świadczeń wysokospecjalistycznych. Do grupy świadczeń wysokospecjalistycznych zaliczono świadczenia w zakresie terapeutycznych programów zdrowotnych oraz inne świadczenia, których wartość jednostkowa wynosiła co najmniej 10000 zł. Zmiana listy świadczeń w tym zakresie wynika przede wszystkim ze zmian w zakresie warunków udzielania oraz kosztów jednostkowych świadczeń, jak również ze zmiany sposobu rozliczania świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne w związku z wprowadzeniem od dnia 1 lipca 2008 r. systemu rozliczeń opartego na jednorodnych grupach pacjentów.
    Zmieniono także sposób uwzględniania tej grupy świadczeń. Dla każdej grupy ubezpieczonych, w zakresie każdej z grup świadczeń, będzie obliczane ryzyko zdrowotne. Dotychczas uwzględnianie świadczeń wysokospecjalistycznych polegało na wyodrębnieniu kwoty środków na świadczenia wysokospecjalistyczne i dzielenie tej kwoty pomiędzy oddziały wojewódzkie według proporcji udziału tych oddziałów w ogólnej puli kosztów świadczeń wysokospecjalistycznych. Wada takiej metody polegała na tym, że zakładała, iż w roku następnym będzie taki sam udział świadczeń wysokospecjalistycznych jak w roku poprzednim, nie uwzględniając przy tym zróżnicowania ryzyk zdrowotnych przypisanych ubezpieczonym z różnych grup wiekowo-płciowych. Ponadto uwzględniano koszt świadczeń wysokospecjalistycznych pokryty przez dany oddział, zamiast uwzględniać koszt świadczeń wysokospecjalistycznych udzielonych ubezpieczonym tego oddziału, jak to zostało przewidziane w obecnym projekcie. Ponadto przepisy rozporządzenia zmieniły grupę odniesienia – dotychczas do grupy odniesienia zaliczano ubezpieczonych w wieku 3 lat i więcej, natomiast w projekcie zaproponowano, aby grupę odniesienia stanowili wszyscy ubezpieczeni. Zmiana ta ma charakter precyzujący i wynika z poprawienia jakości danych sprawozdawczych Funduszu.

    Planuje się wejście w życie przedmiotowego rozporządzenia w dniu wejścia w życie ww. ustawy z 25 września 2009 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wejście w życie rozporządzenia z dniem ogłoszenia nie jest sprzeczne z zasadami demokratycznego państwa prawnego z uwagi na to, że zawiera ono regulacje nienaruszające praw podmiotowych osób trzecich i jest skierowane do organów władzy publicznej, natomiast ważnym interesem państwa wymagającym natychmiastowego wejścia w życie ww. przepisu, uzasadniającym skrócenie vacatio legis jest potrzeba niezwłocznego podjęcia działań koniecznych do realizacji celów ustawy, na przykład w zakresie sporządzania planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2010 r., który jest podstawą do kontraktowania świadczeń na rok 2010.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE