- Reklama -
poniedziałek, 25 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoSystem czasu pracy w ruchu ciągłym

    System czasu pracy w ruchu ciągłym

    Wydłużenie dobowego czasu pracy

    W systemie czasu pracy w ruchu ciągłym istnieje możliwość wydłużenia dobowego czasu pracy jednego dnia w niektórych tygodniach okresu rozliczeniowego do 12 godzin. Przeciętnie  tygodniowa norma czasu pracy może zostać przedłużona do przeciętnie 43 godzin na tydzień. System ten dopuszcza także stosowanie maksymalnie 4-tygodniowego okresu rozliczeniowego.

    Z orzecznictwa…

    Sąd Najwyższy stwierdził, że praca w ruchu ciągłym to praca, która nie może być wstrzymana  ze względu  na  technologię  produkcji. O  tym,  czy  praca ma charakter pracy w ruchu ciągłym, nie decyduje ani zakres wykorzystania mocy produkcyjnych zakładu pracy, ani możliwości produkcyjnych pracownika, ale okoliczność, czy wykonywanie pracy przez 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu jest konieczne z punktu widzenia zabezpieczenia prawidłowego procesu produkcyjnego oraz prawidłowej działalności urządzeń produkcyjnych (wyrok Sądu Najwyższego z 29 września 1975 r., I PRN 23/75, OSNCP 1976/6/144).

     

    Wymiar czasu pracy

    Obliczanie wymiaru czasu pracy dla pracownika pracującego w systemie czasu pracy w ruchu ciągłym odbywa się w następujący sposób:

    1. mnoży się 8 godzin przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie rozliczeniowym, z wyłączeniem niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy,
    2. następnie dodaje się do otrzymanej liczby liczbę godzin odpowiadającą przedłużonemu u danego pracodawcy tygodniowemu wymiarowi czasu pracy.

    Liczba godzin odpowiadająca przedłużonemu u danego pracodawcy tygodniowemu wymiarowi czasu pracy nie może przekraczać 4 godzin na każdy tydzień okresu rozliczeniowego, w którym następuje przedłużenie czasu pracy.

    W systemie tym wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym  ulega obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

     

    Rozkład czasu pracy

    W systemie czasu pracy w ruchu ciągłym dopuszczalne jest przedłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 tygodni. Jednego dnia w niektórych tygodniach w tym okresie dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin.

     

    PRZYKŁAD

    W fabryce wprowadzony został  system pracy w ruchu ciągłym. Pracodawca ustalił 4­tygodniowy okres rozliczeniowy. Dla jednego z pracowników rozkład czasu pracy został ustalony na 8 godzin na dobę. W każdym tygodniu okresu rozliczeniowego zaplanowano mu pracę jednego dnia po 12 godzin na dobę. Taki rozkład czasu pracy jest niezgodny z prawem. Pracownik miałby  bowiem w  każdym  tygodniu  okresu  rozliczeniowego dzień pracy wynoszący 12 godzin.

    Za każdą godzinę pracy powyżej 8 godzin na dobę w dniu wykonywania pracy w przedłużonym wymiarze czasu pracy pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100%.

     

    Podstawa prawna:

    • ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. 1998 Nr 21, poz. 94)
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE