Spis treści
System rezerw strategicznych do zmiany
Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy, celem zmian jest bardziej efektywne zabezpieczenie Polski i jej obywateli na wypadek zagrożeń, mogących wywołać zakłócenia w podaży i popycie niektórych towarów i dóbr na rynku. Rozbudowane zostaną zadania Agencji Rezerw Materiałowych, która zmieni nazwę na Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS). Nową agencję nadzorował będzie Prezes Rady Ministrów.
Główne założenia przebudowy systemu rezerw strategicznych
Nowe przepisy mają ulepszyć proces tworzenia i przechowywania rezerw w ramach Rządowego Programu Rezerw Strategicznych, tak aby lepiej odpowiadały one potrzebom bezpieczeństwa państwa. Mają one także umożliwić utrzymywanie rezerw strategicznych na podstawie nowych rodzajów umów o tzw. „pozostawaniu w gotowości”. Chodzi o zapewnienie większej dostępności rezerw i ograniczenie problemów z zakłóceniami w łańcuchach dostaw w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.
Asortyment i ilości rezerw będzie określał, tak jak dotychczas, Rządowy Program Rezerw Strategicznych, który będzie opracowywany przez Prezesa Rady Ministrów we współpracy z RARS na okres 5 lat. Poszerzono natoamiast zakres zadań RARS. Chodzi o rozwiązanie problemów związanych z wydawaniem rezerw i dystrybuowaniem ich w oparciu o własne lub wynajęte zdolności logistyczne do odbiorcy końcowego. Dotyczy to także usunięcia wątpliwości interpretacyjnych związanych z gospodarowaniem nieruchomościami RARS. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie miała także możliwość wykonywania określonych zadań powierzonych jej przez Prezesa Rady Ministrów. Chodzi o sytuacje dotyczące nieprzewidzianych i nagłych zagrożeń.
Źródło:
Projekt ustawy o rezerwach strategicznych.