- Reklama -
poniedziałek, 25 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoSystem skróconego czas pracy

    System skróconego czas pracy

    Pojęcie pracy w warunkach szkodliwych

    Pracę uważa się za wykonywaną w warunkach szkodliwych, jeżeli w środowisku pracy przekroczone są wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych, które określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29  listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń  i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2002 r. nr 217, poz. 1833).

     

    Skrócenie czasu pracy

    Skrócenie czasu pracy poniżej określonych norm dla pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia może polegać na:

    1. ustanowieniu przerw w pracy wliczanych do czasu pracy albo
    2. obniżeniu tych norm,
    3. w przypadku pracy monotonnej lub pracy w ustalonym z góry tempie – na wprowadzeniu przerw w pracy wliczanych do czasu pracy (art. 145 § 1 kp).

     

    Wykaz prac szkodliwych

    Wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia, a także prac monotonnych lub odbywających się w ustalonym z góry tempie ustala pracodawca po konsultacji z pracownikami  lub  ich przedstawicielami w  trybie  i na  zasadach określonych w art. 23711a   i art. 23713a Kodeksu pracy oraz po zasięgnięciu opinii  lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami (art. 145 § 2 kp).

     

     

    Pobierz wzór dokumentu – Wniosek o obniżenie czasu pracy

      

    Podstawa prawna:

    • ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. 1998 Nr 21, poz. 94
    • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2002 r. nr 217, poz. 1833).
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE