Piśmiennictwo dotyczące omawianej sytuacji wskazuje, że lekarz będzie uprawniony do złożenia stosownego zawiadomienia pomimo braku wyraźnego stanowiska pokrzywdzonego pacjenta bądź jego przedstawiciela ustawowego wtedy, gdy spełnione będą wymogi tzw. zgody domniemanej. Jednakże złożenie takiego zawiadomienia nie stanowi obowiązku lekarza. Badanie podmiotowe wskazujące na popełnienie czynu karalnego na małoletniej, upoważnia lekarza do zawiadomienia o tym fakcie prokuratury bądź policji. Inna sytuacja jest w przypadku podejrzenia przemocy w rodzinie. Przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie stanowią jednoznacznie, że osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych powzięły podejrzenie o popełnieniu przestępstwa z użyciem przemocy wobec członków rodziny, powinny niezwłocznie zawiadomić o tym Policję lub prokuratora.Należy także zaznaczyć, że art. 200 Kodeksu karnego stanowi, że obcowanie płciowe z małoletnim poniżej 15 lat jest przestępstwem, w związku z tym, w przypadku każdej małoletniej oczekującej dziecka, która nie ukończyła 15 lat o ciąży należy zawiadomić prokuraturę.
Małoletnie dziewczyny, które oczekują dziecka mogą oczekiwać od osób zobowiązanych do zapewnienia opieki zdrowotnej informacji na temat tego, gdzie mogą zwrócić się o pomoc. Małoletnie w ciąży mają prawo do uzyskania pomocy w ośrodku pomocy społecznej. Pomoc społeczna o charakterze niepieniężnym to: praca socjalna, poradnictwo specjalistyczne oraz wsparcie w uzyskaniu schronienia, wyżywienia i ubrania. Pracą socjalną jest wsparcie w funkcjonowaniu osób i rodzin w ich środowisku. Ośrodek pomocy społecznej może również udzielić pomocy o charakterze materialnym na zasadach i w zakresie wynikającym z ustawy o pomocy społecznej. Schronienie małoletniej w ciąży decyzją sądu opiekuńczego może być udzielone w domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, całodobowej placówce opiekuńczo – wychowawczej, bądź rodzinie zastępczej.
W sytuacjach nagłych, czyli zagrożenia zdrowia lub bezpieczeństwa osoby wymagającej pomocy – schronienie takie jest udzielane przed uzyskaniem postanowienia sądu o umieszczeniu małoletniej w takim ośrodku. W przypadku braku odpowiedniego wsparcia dla małoletniej ze strony rodziny lub jej opiekunów prawnych istotnym jest wskazanie konieczności podjęcia odpowiednich, zabezpieczających interes małoletniej, decyzji przez sąd opiekuńczy. Pomocy w tym zakresie może udzielić ośrodek pomocy społecznej lub kurator zawodowy. Małoletnia oczekująca dziecka powinna być świadoma tego, że ciąża nie stanowi przeszkody w dalszej nauce. Szkoła powinna udzielić małoletniej stosownej pomocy umożliwiającej dalszą edukację. Szkoła powinna razem z małoletnią, jej rodzicami lub opiekunami prawnymi ustalić możliwą i właściwą ze względu na stan zdrowia i sytuację, w jakiej znajduje się małoletnia formę realizacji obowiązku szkolnego.