- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoGorące tematySzybciej zabiorą Ci prawo jazdy

    Szybciej zabiorą Ci prawo jazdy

    Obecnie utrata prawa jazdy wiąże się nie tylko z jazdą na dodatkowym gazie, ale także z innymi przewinieniami kierowcy. Na chwilę obecną prawo jazdy stracisz na skutek:

    • jazdy pod wpływem alkoholu,
    • przekroczenia liczby 24 punktów karnych,
    • przekroczenia liczby 20 punktów w okresie 1 roku od dnia wydania prawa jazdy (dotyczy to więc młodych kierowców),
    • zniszczenia dokumentu powodującego jego nieczytelność,
    • jego podrobienia lub przerobienia,
    • upłynięcie terminu ważności dokumentu,
    • postanowienia lub decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy,
    • orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów lub wydania decyzji o cofnięciu prawa jazdy,
    • uzasadniona podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

    Polski rząd nie zamierza jednak poprzestać na tych okolicznościach, jeszcze w tym roku powinniśmy spodziewać się nowych przepisów, przez które utrata prawa jazdy będzie znacznie łatwiejsza. Po pierwsze, jeśli kierujący samochodem przekroczy dopuszczalną prędkość na drodze o ponad 50 km/h, Policja będzie zmuszona odebrać mu prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Dodajmy, że dobra wola funkcjonariuszy nie będzie miała tu żadnego znaczenia, Policja po prostu będzie miała obowiązek odebrać Ci prawko. Po drugie, jeśli utracisz prawo jazdy na wskazany powyżej okres 3 miesięcy i nadal będziesz korzystał z samochodu, dokumentu nie otrzymasz przez kolejne pół roku. Innymi słowy, jeśli Policja złapie Cię na jeździe bez dokumentu i okaże się, że został on zabrany, bo przekroczyłeś prędkość, to na jego odbiór przyjdzie Ci poczekać dodatkowe pół roku. Taki przepis ma skutecznie zniechęcić kierowców do wsiadania za kółko bez prawa jazdy. Po trzecie, z powyższymi sankcjami muszą liczyć się nie tylko drogowi piraci, ale także kierowcy przewożący zbyt dużą liczbę pasażerów, niż wynika to z zapisów w dowodzie rejestracyjnym konkretnego pojazdu. Tym samym, jeśli w podróż weźmiesz ze sobą 5 pasażerów, a auto ma miejsce tylko dla 4 osób (nie licząc kierowcy), zachowanie odpowiedniej prędkości nie będzie żadnym usprawiedliwieniem i także utracisz prawo jazdy.

    Ważną informacją jest to, że Policjant zatrzyma Twój dokument bez potrzeby kierowania sprawy na drogę postępowania sądowego czy administracyjnego. Tym samym nie będziesz miał żadnych podstaw, aby odmówić wydania prawa jazdy funkcjonariuszowi.

    Kolejną zmianą jest wprowadzenie nowego okresu próbnego dla młodych kierowców. Zamiast obecnego 1 roku i limitu 20 punktów karnych, wprowadzony zostanie dwuletni okres próbny. Jeśli w tym czasie kierowca popełni trzy wykroczenia drogowe albo jedno przestępstwo, straci prawo jazdy.

    Pomysł na wprowadzenie takich przepisów nie jest czymś nowym, podobne rozwiązania funkcjonują bowiem w Holandii, Belgii, Danii i Francji. Kierowcy nie podzielaj jednak entuzjazmu rządu – ich zdaniem wyłączne prawo do decydowania o tym, czy pozbawić kogoś uprawnień czy nie należy wyłącznie do sądu, a nie funkcjonariuszy Policji. Być może obawiają się, że Policjanci będą fałszować wyniki pomiaru prędkości i tym samym celowo doprowadzą do utraty prawa jazdy kontrolowanego kierowcy, a teoretycznie taka sytuacja jest całkiem możliwa.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE