W trakcie spotkania zostanie także złożony projekt uchwały, upamiętniający wydarzenia z 1918 r. Zostanie też przedstawiony film pt. „Całej pensji i połowy władzy” przygotowany przez Fundację Feminoteka, który ukazuje pozycję kobiet i ich walkę o równe prawa w XIX i XX w.
Kobiety w Polsce wywalczyły sobie prawa wyborcze dopiero w 1918 r., co zatwierdził dekret Józefa Piłsudskiego, ówczesnego Naczelnika Państwa. W pierwszych wyborach II Rzeczpospolitej, w których kobiety mogły brać udział, 26 stycznia 1919 r., wybrano 8 posłanek: Gabrielę Balicką, Jadwigę Dziubińską, Irenę Kosmowską, Marię Moczydłowską, Zofię Moraczewską, Annę Piasecką, Zofię Sokolnicką i Franciszkę Wilczkowiakową. Stanowiły one zaledwie ok. 2% ogólnej liczby polskiego Sejmu.
W dorobku pierwszych parlamentarzystek były tak znaczące inicjatywy ustawodawcze, jak ustawa w przedmiocie zmiany postanowień prawa cywilnego dotyczących praw kobiet, ustawa o ochronie kobiet i młodocianych, ustawa dotycząca zwalczania handlu kobietami i dziećmi, projekty dotyczące systemu oświaty, nowoczesna ustawa o opiece społecznej, a także projekt ustawy o sprzedaży i wyrobie spirytusu i napojów alkoholowych, który stał się wzorem dla wielu krajów europejskich. Pierwsze parlamentarzystkami wyróżniały się szczególną wrażliwością na sprawy społeczne, edukację i problemy zwykłych ludzi.
W polskim Parlamencie rozpocznie się niedługo debata nad wprowadzeniem tzw. ustawy suwakowej, czyli naprzemiennego umieszczania kobiet i mężczyzn na listach wyborczych. Zostały w tej sprawie złożone dwa projekty ustaw – jeden przez Wandę Nowicką, a drugi przez Parlamentarną Grupę Kobiet. Wicemarszałkini Sejmu RP Wanda Nowicka ma nadzieję, że kolejna próba wprowadzenia parytetu odniesie sukces i nie trzeba będzie czekać kolejnych blisko 100 lat, żeby liczba kobiet i mężczyzn w Parlamencie wyrównała się.
Konferencja upamiętniająca 95-lecie praw wyborczych dla Polek odbędzie się 3 grudnia 2013 r. o godz. 13.30 w Sejmie RP (bud. G, sala 24).
Spotkanie będzie transmitowane on-line na stronie www.sejm.gov.pl