- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoTragedia pod Skierniewicami - zarzut dzieciobójstwa

    Tragedia pod Skierniewicami – zarzut dzieciobójstwa

    W szpitalu lekarze wydobyli jedynie części płodu. W celu poszukiwania pozostałych fragmentów ciała dziecka, policjanci udali się do domu kobiety – do wsi Krężce w gminie Maków pod Skierniewicami. Na miejscu, obok łóżka, z którego wcześniej zabrano krwawiącą, nieprzytomną kobietę znaleziono korpus dziecka. Partner kobiety miał 2,5 promila.

     

    Zarzut dzieciobójstwa i zabójstwa

    Kobieta była w 27 tygodniu ciąży. Podczas porodu para bardzo poważnie okaleczyła swoje własne dziecko. Prawdopodobne narzędzie zbrodni to.. nożyczki. Matka dziecka i jej konkubent przyznali się do zarzucanych im czynów. Wczoraj odbyła się sekcja zwłok dziecka, ale prokuratorzy nie podali jeszcze informacji o jej wstępnych wynikach. Kobieta usłyszała zarzut dzieciobójstwa, za co grozi jej maksymalnie pięć lat więzienia. Jej konkubent natomiast odpowie za zabójstwo i może być skazany na dożywotnie więzienie. Oboje przyznali się do stawianych im zarzutów oraz trafili do aresztu.

     

    Zeznania lekarzy specjalistów – ginekologów, którzy badali kobietę miały znaczący wpływ na postawione parze zarzuty. Jak podał Krzysztof Kopania – rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi – ‘Ich zdaniem była ona już w 27. tygodniu ciąży, a to oznacza, że dziecko mogło być zdolne do samodzielnego życia’. Lekarze wskazali tak, że obrażenia dziecka miały charakter mechaniczny i nie powstały na skutek urazu okołoporodowego.


    Dzieciobójstwo

    Zgodnie z art. 149 kodeksu karnego, matka, która zabija dziecko w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Przestępstwo dzieciobójstwa ścigane jest z urzędu. Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z dnia 24 października 2002 r. (sygn. akt II AKa 256/02), zamiar dzieciobójstwa pod wpływem porodu (art. 149 k.k.) jest wynikiem zespołu czynników psychofizycznych, psychologicznych, fizjologicznych i społecznych, związanych zarówno z porodem, jak i sytuacją życiową matki. Nie spotyka się wypadków wyzwolenia agresji samodzielnie przebiegiem porodu, bez udziału pozostałych czynników, a jeśli takie występują, powinny być wartościowane wedle kryteriów poczytalności jako przypadki patologiczne. Nadto, jak wskazał Sąd Najwyższy, do zastosowania kwalifikacji z art. 149 k.k. konieczne jest spełnienie równocześnie dwóch warunków czyn musi być popełniony przez matkę – w którejkolwiek z postaci zjawiskowej, a więc także podżegania lub pomocnictwa w "okresie porodu" i "pod wpływem jego przebiegu". Istota uprzywilejowania dzieciobójstwa tkwi w ścisłym związku przyczynowym między szczególnym stanem psychicznym kobiety rodzącej a jej czynem sprzecznym z naturalnymi uczuciami macierzyńskimi. Poczytalność w rozumieniu art. 25 k.k. stanowi zagadnienie odrębne i niezależne od wymogu "wpływu przebiegu porodu" należącego do znamion przestępstwa z art. 149 k.k. i odnoszącego się do zespołu czynników psychofizycznych i społecznych, ściśle związanych zarówno z aktem porodu jak i sytuacją życiową matki, które wpłynęły w konkretnym przypadku na jej decyzję zabicia własnego dziecka. (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 czerwca 1974 r. sygn. alt IV KR 89/74).


    Kara za przestępstwo dzieciobójstwa

    Przestępstwo dzieciobójstwa – w myśl art. 149 kodeksu karnego – zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Sankcja jest znacznie łagodniejsza od tej jaką np. obwarowane zostało przestępstwo zabójstwa w afekcie (art. 148 § 4 kodeksu karnego: kto zabija człowieka pod wpływem silnego wzburzenia usprawiedliwionego okolicznościami, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.) z uwagi na stan emocjonalny kobiety.


    Podstawa prawna:

    art. 149 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. 1997 nr 88 poz. 553)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE