- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoTransfer świadczeń pomiędzy Polską, a Australią

    Transfer świadczeń pomiędzy Polską, a Australią

    Podjęcie negocjacji umów z  państwami o tak licznej Polonii było możliwe dopiero po uzyskaniu przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej, a tym samym przystąpieniu do koordynacji systemów zabezpieczenia z wszystkimi państwami Wspólnoty. Negocjacje Umowy rozpoczęto w 2007 roku.
     
    Polonia australijska jest szacowana na 170 tysięcy osób. W ostatnich latach jej przedstawiciele zwracali się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, bezpośrednio lub za pośrednictwem innych organów władzy publicznej, z postulatami uregulowania polsko-australijskich stosunków w dziedzinie zabezpieczenia społecznego, podnosząc sprawę „utraconych” polskich okresów ubezpieczenia oraz braku transferu świadczeń między Polską a Australią. W związku z powyższym – po rozpoczęciu rozmów w sprawie umów z takimi państwami jak USA czy Kanada, przyjęto również propozycję negocjacji od rządu australijskiego.
    Zawarcie Umowy przyniesie korzyści polskim i australijskim obywatelom oraz podmiotom gospodarczym. W szczególności umowa zagwarantuje uwzględnienie okresów stałego pobytu w Australii w wieku produkcyjnym, czyli od 16 do 65 lat na prawo i wysokość polskich świadczeń, a także uwzględnienie polskich okresów ubezpieczenia społecznego na prawo i wysokość australijskich emerytur. Oznacza to, że osoby, które nie kwalifikują się do świadczeń zgodnie z prawem wewnętrznym, po zsumowaniu na podstawie umowy okresów w obu państwach, mogą uzyskać prawo do świadczeń częściowych z jednego lub obu państw.
    Umowa zapewnia także transfer świadczeń objętych Umową pomiędzy państwami oraz unikanie podwójnego ubezpieczenia pracowników delegowanych do drugiego państwa i opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne wyłącznie w państwie delegującym. Poprzez równe traktowanie obywateli obu państw pod względem praw i obowiązków, dotyczących prawa i wypłaty świadczeń,  postanowienia Umowy będą sprzyjać migracjom pomiędzy Polską, a Australią. Zlikwidowanie podwójnego opłacania składek za pracowników delegowanych poprawi także warunki współpracy gospodarczej obu państw.
     
    Po podpisaniu Umowa będzie podlegać ratyfikacji, za ustawową zgodą Parlamentu. 
    Umowa wejdzie w życie pierwszego dnia trzeciego miesiąca po pisemnej notyfikacji przez ostatnie z państw o zakończeniu ustawowych i konstytucyjnych procedur przez siebie stosowanych.
     

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE