- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoTydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

    Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

    W spotkaniu inaugurującym tę inicjatywę poza Ministrem Krzysztofem Kwiatkowskim udział wzięli także m.in. Prokurator Generalny – Andrzej Seremet, Rzecznik Praw Obywatelskich – prof. Irena Lipowicz, Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, a także przedstawiciele Komendy Głównej Policji oraz samorządów prawniczych: adwokatów, radców prawnych, komorników i kuratorów.

     

    Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, powiedział, iż „Od dłuższego czasu Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje działania zmierzające do stworzenia ogólnokrajowego systemu pomocy ofiarom przestępstwem oraz opracowania i propagowania najlepszych praktyk w dziedzinie ochrony osób pokrzywdzonych przestępstwem. (…) Naszym osiągnięciem jest m.in. utworzenie na terytorium Polski sieci Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, które prowadzone są przez istniejące od wielu lat organizacje pozarządowe. Ośrodki te przede wszystkim udzielają bezpłatnej informacji prawnej i pomoc psychologiczną osobom pokrzywdzonym przestępstwem, prowadzą bazy instytucji świadczących pomoc dla określonych kategorii ofiar przestępstw i udzielają wszechstronnej informacji na temat możliwości uzyskania pomocy specjalistycznej. Ośrodki mają za zadanie tworzenie sieci pomocy ofiarom przestępstw na terenie województwa we współpracy z organami samorządowymi oraz angażowanie wolontariuszy do działań na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem w charakterze ich opiekunów.”

    Tegoroczna formuła „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw” różni się od tej w latach ubiegłych. W tym roku obchody Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw skoncentrowane zostały na działalności Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem i polegać będą na pełnieniu dyżurów w Ośrodkach od poniedziałku do piątku od godziny 10:00 do 18:00 oraz w sobotę od 10:00 do 13:00. Dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny dzięki zaangażowaniu się w obchody „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw” wielu podmiotów, których przedstawicieli goszczę na dzisiejszej konferencji.

    Interdyscyplinarność tych dyżurów ma przede wszystkim polegać na tym, że informacji prawnej ofiarom przestępstw będą udzielać nie tylko adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale również prokuratorzy i funkcjonariusze Policji, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę w zakresie postępowania przygotowawczego oraz kuratorzy i komornicy odnośnie postępowania wykonawczego. Równocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną. Ponadto, oprócz dyżurów w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, na terenie Polski zostaną zorganizowane dodatkowe dyżury specjalistów dla ofiar przestępstw przy zaangażowaniu ww. podmiotów współpracujących.

    www.SerwisPrawa.pl
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE