- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUbezpeczenie eksportowe

    Ubezpeczenie eksportowe

    Obecnie KUKE S.A. ubezpiecza eksport tylko przedsiębiorstw mających siedzibę w Polsce. Zaproponowane zmiany do ustawy umożliwią ubezpieczanie kredytów eksportowych i kontraktów eksportowych, realizowanych nie tylko przez przedsiębiorców krajowych, lecz również przez przedsiębiorców powiązanych kapitałowo z przedsiębiorcami krajowymi, którzy pośredniczą w eksporcie krajowych towarów na zagranicznych rynkach. Rozszerzenie zakresu stosowania ustawy umożliwi zachowanie konkurencyjności polskiego systemu gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeń eksportowych w stosunku do zagranicznych agencji ubezpieczeniowych. Rozszerzenie zakresu podmiotowego ustawy o przedsiębiorców zależnych wynika z faktu, iż krajowe przedsiębiorstwa będą coraz częściej podejmować decyzje o rozszerzeniu swojej działalności, w szczególności do krajów Europy Wschodniej. Spowoduje to poprawę jego pozycji na danym rynku, a w konsekwencji również wzrost działalności krajowej przedsiębiorstwa. Proponowane zmiany dotyczą tych przedsiębiorstw zależnych, które realizować będą transakcje towarami i usługami spełniającymi kryteria rozporządzenia ministra właściwego do spraw gospodarki, Zaproponowane w projekcie rozwiązania umożliwią Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA (KUKE SA) ubezpieczanie kredytów i kontraktów eksportowych realizowanych przez przedsiębiorców powiązanych kapitałowo z przedsiębiorcami krajowymi, którzy pośredniczą w eksporcie towarów na zagranicznych rynkach. Dzięki przyjętym przepisom zwiększy się konkurencyjność polskiego systemu gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeń w stosunku do ofert proponowanych przez zagraniczne agencje ubezpieczeniowe.
    Ponadto zgodnie z projektem, definicje ryzyk: handlowego, politycznego lub nierynkowego będą zawarte w rozporządzeniu ministra finansów. Chodzi o to, że ubezpieczenie umów sprzedaży zawartych przez przedsiębiorców obejmuje szkody poniesione w związku z niemożnością wykonania, niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy przez kontrahenta, pod warunkiem, że szkody te są następstwem takich zdarzeń jak: ryzyko handlowe, polityczne lub nierynkowe.
    W projekcie nowelizacji ustawy przyjęto, że ubezpieczenie eksportowe dotyczy ryzyka handlowego i politycznego, jeżeli kontrakt zawarto na okres kredytu powyżej dwóch lat. W przypadku, gdy kontrakt obejmuje okres poniżej dwóch lat, ubezpieczenie eksportowe będzie związane z ryzykiem nierynkowym. Ponadto ubezpieczenie eksportowe może dotyczyć ryzyka związanego ze zmianami kursów walutowych, zarówno w odniesieniu do kontraktów, jak i kredytów krótko-, średnio- i długoterminowych.
    Nowe przepisy przewidują, że członkowie zarządu KUKE SA będą powoływani i odwoływani przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Takie rozwiązanie wynika z faktu, że minister finansów, jako większościowy akcjonariusz Korporacji, jest odpowiedzialny za działanie systemu ubezpieczeń eksportowych i jego stabilność. Do projektu ustawy wprowadzono przepisy, na podstawie, których minister finansów będzie mógł, co najmniej raz w roku, przeprowadzać kontrolę w KUKE SA.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE