W projekcie nowelizacji ustawy w miejsce dotychczas funkcjonujących określeń „przedsiębiorca” i „konsument” wprowadzono – „wierzyciel” i „dłużnik”. Wierzycielem będzie osoba fizyczna, której wierzytelności zostały potwierdzone prawnie, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, której – w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej lub stosunkiem prawnym – przysługują wierzytelności np. spółdzielnia mieszkaniowa czy jednostka budżetowa gminy. Dłużnikami, w rozumieniu zaproponowanych przepisów, będą ww. wymienione osoby fizyczne i prawne zobowiązane względem wierzyciela w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub stosunkiem prawnym, np. najemca nie będący członkiem spółdzielni zobowiązany z tytułu umowy najmu. Podano dwie definicje: dłużnika niebędącego konsumentem i dłużnika będącego konsumentem, będą nimi np. dłużnicy alimentacyjni.
Nowe brzmienie ustawy wprowadza ułatwienia związane z udostępnianiem informacji gospodarczych. Informacje o zobowiązaniach będą przekazywane przez wszystkich wierzycieli. Obowiązujące w tej chwili przepisy pozwalają tylko niektórym przedsiębiorcom na zgłaszanie do BIG informacji o zaległych zobowiązaniach. Tymczasem z zatorami finansowymi borykają się, na co dzień także m.in. jednostki samorządu terytorialnego, zakłady komunalne, fundacje i stowarzyszenia. Dzięki tym rozwiązaniom sytuacja gmin może ulec poprawie. Otrzymają one informację o dłużnikach nie spłacających komunalnych czynszów czy nie uiszczających opłat za wywóz śmieci. Nowe przepisy pozwolą także tym instytucjom poinformować BIG o swoich problemach. Informację do biur będą mogli przekazywać również tzw. wierzyciele wtórni, którzy nabyli wierzytelności np. od banku. Podniesie to wiarygodność całego systemu informacji gospodarczej. Do tej pory bowiem, w momencie zbycia wierzytelności przez bank, informacja o niespłaconych zobowiązaniach znikała z rynku.
Lista tytułów prawnych do informowania o zobowiązaniach będzie miała charakter otwarty. Obecnie tylko kredyt konsumencki i przewóz osób w komunikacji miejskiej dają podstawę do informowania BIG o zobowiązaniach. Nowe przepisy znoszą to ograniczenie. Na ich podstawie powstanie otwarta lista tytułów prawnych, upoważniających do przekazywania informacji gospodarczej do BIG. Określono wybór sposobu wysłania polecenia zapłaty. Projekt wprowadza możliwość wyboru sposobu wysłania przez wierzyciela wezwania do zapłaty – na przykład w formie przesyłki poleconej lub przez osobiste doręczenie. W ten sposób spełnią się oczekiwania i potrzeby przedsiębiorców, którzy określali obowiązek wysłania wezwania do zapłaty w formie listu poleconego jako uciążliwy i kosztowny.
Dopuszczono również możliwość przekazywania pozytywnej informacji gospodarczej. Nowa ustawa ułatwia także przekazywanie do BIG danych o wywiązywaniu się ze zobowiązań. Dzięki temu do biur będą mogły także docierać pozytywne informacje gospodarcze, przekazywane z inicjatywy wierzyciela i za zgodą dłużnika. Zniesiony zostanie wymóg podawania numeru NIP przez zagranicznego przedsiębiorcę. Obowiązek podania numeru identyfikacji podatkowej przez zagraniczne firmy uniemożliwiał do tej pory przekazywanie przez nie informacji gospodarczych. Było to sprzeczne z prawem wspólnotowym.
Dzięki nowym przepisom poprawi się współpraca i komunikacja między BIG a Biurem Informacji Kredytowej (BIK). BIG-i uzyskają dostęp do bogatych zasobów danych bankowych BIK, co będzie miało przełomowe znaczenie dla rozwoju rynku informacji gospodarczych w Polsce. Nowe rozwiązania obejmują przetwarzanie informacji archiwalnych do celów statystycznych. BIG-i uzyskają możliwość przetwarzania archiwalnych danych dłużników nie będących konsumentami. Dzięki temu biura będą mogły tworzyć analizy dotyczące wiarygodności płatniczej podmiotów obrotu gospodarczego, bez łamania przepisów ustawy o ochronie danych osobowych. Ponadto nowe przepisy będą skuteczniej mobilizowały przedsiębiorców do spłaty zaległych należności, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.