- Reklama -
piątek, 4 października 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUdzielanie świadczeń zdrowotnych przez zespoły ratownictwa medycznego

    Udzielanie świadczeń zdrowotnych przez zespoły ratownictwa medycznego

    W projekcie nowelizacji zdefiniowano tzw. obszar działania i rejon operacyjny. Zgodnie z przepisami projektu obszar działa to obszar działania zespołu ratownictwa medycznego wyznaczony w sposób zapewniający szybkie przybycie na miejsce zdarzenia. Natomiast rejonem operacyjnym został nazwany rejon określony w wojewódzkim planie działania systemu, obejmujący co najmniej jeden obszar działania. Wprowadzenie do ustawy tych regulacji przyczyni się do jednoznacznej interpretacji rozporządzenia ministra zdrowia z 20 czerwca 2008 r. w sprawie wojewódzkiego planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz kryteriów kalkulacji kosztów działalności zespołów ratownictwa medycznego. To z kolei pozwoli na jednolite opracowanie wojewódzkich planów działania systemu, a także sprawne przeprowadzenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia postępowań w sprawie zawarcia umów na zadania zespołów ratownictwa medycznego. Należy wspomnieć, iż dyrektor oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia zawiera umowy na podstawie ww. planu.
    Doprecyzowano również aktualnie obowiązujące przepisy, aby nie było wątpliwości, że zadania wykonywane przez dyspozytora medycznego są świadczeniami zdrowotnymi. Ma to umożliwić lekarzowi i pielęgniarce systemu oraz ratownikowi medycznemu pracę na stanowisku dyspozytora medycznego, bez utraty przez nich uprawnień do wykonywania zawodu medycznego.

    Natomiast, jeśli chodzi o skład osobowy zespołu ratownictwa medycznego, to w projekcie nowelizacji ustawy przedłużono jego funkcjonowanie na obecnych zasadach do końca 2012 r. Oznacza to, że w takim zespole będą mogli pracować lekarze wszystkich specjalności. Dotyczy to również pielęgniarek. W latach 2013 – 2020 lekarzem systemu będzie mógł być lekarz po drugim roku specjalizacji w dziedzinie np.: medycyny ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, pediatrii. Natomiast po 2020 r. do zespołu ratownictwa medycznego będzie mógł trafić tylko lekarz specjalista z medycyny ratunkowej oraz lekarz po drugim roku specjalizacji w tej dziedzinie.

    W celu zapewnienia ciągłości realizacji świadczeń, zgodnych z wojewódzkimi planami działania systemu, obowiązującymi do końca 2010 r., zdecydowano o ich przedłużeniu o pół roku, czyli do 30 czerwca 2011 r. Do tego samego czasu, tj. 30 czerwiec 2011 r. zachowają ważność umowy zawarte do końca 2010 r. między NFZ a dysponentem systemu – np. pogotowiem ratunkowym. Umowy zawarte na okres do końca 2011 r. będzie można kontynuować, pod warunkiem ich zgodności z nowymi wojewódzkimi planami działania systemu. Zgodnie z projektem, od 1 lipca 2011 r. będą tworzone nowe wojewódzkie plany działania systemu i  zawierane nowe umowy.

     www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE