- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMłody PrawnikUłatwienia w zatrudnianiu asystentów sędziów

    Ułatwienia w zatrudnianiu asystentów sędziów

    Zawód asystenta sędziego dostępny już dla absolwentów prawa
    Nowelizacja zakłada, że kandydat na asystenta sędziego nie będzie już musiał obowiązkowo posiadać ukończonej aplikacji ogólnej prowadzonej przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury albo zdanego egzaminu sędziowskiego, prokuratorskiego, notarialnego, adwokackiego lub radcowskiego. Po zmianach asystentem sędziego będzie więc już mogła zostać osoba z wyższym wykształceniem prawniczym.  Ma to rozwiązać problemy sądów, które od lat borykają się z problemem braku kandydatów na wolne stanowiska asystentów sędziów. Ustawowy wymóg ukończenia aplikacji ogólnej powoduje bowiem, że brakuje kandydatów na to stanowisko. Jak podkreślają twórcy projektu, dotychczasowe doświadczenia wskazują, że ukończenie wyższych studiów prawniczych jest zwykle wystarczające dla zajmowania stanowiska asystenta sędziego.

    Roczny staż asystencki
    W ciągu dwóch pierwszych lat pracy asystent sędziego będzie musiał odbyć roczny staż asystencki, organizowany przez prezesów sądów apelacyjnych. Ma to zapewnić właściwe przygotowanie do wykonywania obowiązków oraz weryfikację przydatności do pracy na stanowisku asystenta sędziego. Z obowiązku odbycia stażu zwolnione będą osoby, które ukończyły aplikację ogólną lub zdały egzamin sędziowski, prokuratorski, notarialny, adwokacki lub radcowski.  Do czasu ukończenia  stażu asystent sędziego będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, z możliwością wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Warunkiem dalszego zatrudnienia na stanowisku asystenta sędziego będzie pozytywny wynik egzaminu kończącego staż asystencki.

    Przystąpienie do egzaminu sędziowskiego
    Zmienione zostaną również zasady przystępowania asystenta sędziego do egzaminu sędziowskiego oraz wymagania, jakie będzie musiał spełnić, aby zostać powołanym na sędziego sądu rejonowego. Wymagany w tych przypadkach staż pracy na stanowisku asystenta będzie uzależniony od tego, czy ukończył on aplikację ogólną, zdał jeden z egzaminów prawniczych czy też ma ukończone jedynie wyższe studia prawnicze. W przypadku osób, które ukończyły aplikację lub zdały egzamin sędziowski, prokuratorski, notarialny, adwokacki, czy radcowski okres ten będzie wynosił 5 lat. Z kolei absolwenci prawa będą musieli przepracować na stanowisku asystenta sędziego co najmniej 6 lat. Osoby już będące asystentami sędziego nie zostaną objęte nowymi wymogami dotyczącymi czasu, po którym będą mogły przystąpić do egzaminu sędziowskiego lub zostać powołane na sędziego sądu rejonowego.

    .

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE