- Reklama -
poniedziałek, 25 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUmowa między Polską a Ukrainą - będzie łatwiej o emeryturę dla osób...

    Umowa między Polską a Ukrainą – będzie łatwiej o emeryturę dla osób które pracowały w obu państwach

    Umowa o zabezpieczeniu społecznym dotyczy osób, które:
    • podlegały ubezpieczeniom społecznym w Polsce i na Ukrainie, w szczególności gdy były zatrudnione lub prowadziły działalność na własny rachunek,
    • podlegały ubezpieczeniom w jednym państwie, a mieszkają w drugim,
    • członków rodziny ubiegających się o rentę rodzinną po wyżej wymienionych osobach.

    Jakie świadczenia zostały objęte umową o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Ukrainą?
    Umowa obejmuje emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, renty z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, jednorazowe odszkodowania z ubezpieczenia wypadkowego, zasiłki pogrzebowe. Dzięki tej umowie osoby, które w Polsce lub na Ukrainie nie mają długości okresów ubezpieczenia wymaganej do nabycia prawa do emerytury lub renty, mogą nabyć to świadczenie po uwzględnieniu zagranicznych okresów ubezpieczenia przebytych w drugim państwie. Wówczas, dla celów przyznania emerytury lub renty – niezależnie od tego, czy w Polsce, czy też na Ukrainie, zsumowane zostaną okresy ubezpieczenia w obu państwach. Wysokość świadczenia zostanie ustalona w wysokości proporcjonalnej do okresu ubezpieczenia w państwie przyznającym świadczenie.

    Postanowienia umowy przewidują transferowanie świadczeń dla osób zamieszkałych w drugim państwie. Oznacza to, że emerytura lub renta z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może być przekazywana osobie uprawnionej do miejsca zamieszkania na Ukrainie, natomiast ukraińska emerytura lub renta może być przekazywana osobie uprawnionej zamieszkałej w Polsce.

    Jakie należy spełnić warunki aby uzyskać emeryturę?
    Aby uzyskać emeryturę lub rentę z Polski lub Ukrainy konieczne jest spełnienie warunków wymaganych przez obowiązujące prawo krajowe każdego z tych państw. Chodzi np. o warunki osiągnięcia przewidzianego w danym państwie wieku emerytalnego, czy też warunek wykazania odpowiedniego długiego stażu ubezpieczeniowego. Jak zostało już wskazane, należy podkreślić, że osobom, które mają niewystarczający staż ubezpieczeniowy do uzyskania emerytury lub renty w Polsce lub na Ukrainie, umowa pomiędzy tymi państwami gwarantuje – dla nabycia prawa do świadczeń – sumowanie okresów ubezpieczenia w obu krajach.

    Gdzie można złożyć wniosek o emeryturę lub rentę z Polsku lub Ukrainy?
    Rozpatrywaniem wniosków o emerytury lub renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla osób zamieszkałych na Ukrainie oraz osób, które mają polskie i ukraińskie okresy ubezpieczenia zajmuje się:

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych
    Oddział w Rzeszowie
    Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych
    ul. Piłsudskiego 12
    35 – 075 Rzeszów

    Wniosek można również złożyć w każdej terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dogodnej dla klienta. Wówczas wniosek zostanie przekazany do Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowych w Oddziale ZUS w Rzeszowie.

    Osoba, która mieszka w Polsce, występująca wyłącznie o ukraińskie świadczenia wniosek może złożyć w Oddziale ZUS w Rzeszowie (lub dogodnej dla siebie terenowej jednostce organizacyjnej ZUS) albo Funduszu Emerytalnym Ukrainy (ul. Bastiona 9 01601 Kijów UKRAINA). Osoba mieszkająca na Ukrainie, która występuje o polskie i ukraińskie świadczenie wniosek powinna złożyć w Funduszu Emerytalnym Ukrainy. Natomiast osoba zamieszkała na Ukrainie występująca wyłącznie o polskie świadczenie wniosek może złożyć w Funduszu Emerytalnym Ukrainy (ul. Bastiona 9 01601 Kijów UKRAINA) albo Oddziale ZUS w Rzeszowie (lub dogodnej dla siebie terenowej jednostce organizacyjnej ZUS).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE