Umowa o pracę niejedno ma imię i warto o tym pamiętać. – Rozróżnia się kilka typów umowy o pracę: na okres próbny, na zastępstwo, na czas określony bądź nie – mówi Weronika Florkowska z firmy PrimeSoft Polska oferującej rozwiązania z zakresu IT. – W przypadku sektora nowych technologii nie brak też freelancerów, wolnych strzelców, którzy wolą pracować od projektu do projektu i nie wiązać się umową o pracę – zdradza W. Florkowska. Ile ludzi, tyle karier chciałoby się powiedzieć. Dlatego o swojej formie zatrudnienia warto wiedzieć jak najwięcej. Pracownikom zdarza się np. zapomnieć, że ich umowa może najzwyczajniej w świecie wygasnąć.
Na wypadek śmierci
Sytuacje w jakich umowa o pracę ulega wygaśnięciu określa Kodeks pracy i przepisy szczególne. Stosunek pracy wygasa przede wszystkim wraz ze śmiercią pracownika. Co jednak dzieje się z prawami majątkowymi wynikającymi z tego stosunku pracy? Przechodzą one na małżonka oraz inne osoby uprawnione do uzyskania renty rodzinnej (czyli np. uczące się dzieci). Jeśli nie ma takich osób, to wówczas prawa majątkowe ze stosunku pracy zmarłego wchodzą w skład spadku.
Uwaga! Umowa o pracę wygasa także wraz z dniem śmierci pracodawcy. Zasada ta „nie działa” w sytuacji, w której pracownik zostaje przejęty przez nowego pracodawcę, który przejął zakład pracy.
Areszt to nie wyrok
Warto zaznaczyć, że umowa o pracę wygaśnie też wraz z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika spowodowanej tymczasowym aresztem (chyba, że pracodawca zdecydował się wcześniej rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, z winy pracownika). Wygaśnięcie umowy o pracę z powodu aresztowania nie musi jednak oznaczać końca kariery. Jeżeli postępowanie karne zostanie umorzone bądź zapadnie wyrok uniewinniający, to pracodawca będzie zobowiązany ponownie zatrudnić pracownika – o ile pracownik zgłosi taką chęć w terminie 7 dni od uprawomocnienia orzeczenia. Trzeba jednak podkreślić, że zasada „ponownego zatrudnienia” nie ma zastosowania w sytuacji, w której postępowanie karne umorzono warunkowo, na wskutek przedawnienia bądź też amnestii. Co ma zrobić pracownik, który w świetle prawa powinien być ponownie zatrudniony a pracodawca pozostaje głuchy na jego wnioski? Pozostaje mu zwrócić się do Sądu Pracy, który może zdecydować o przywróceniu na stanowisko bądź o wypłacie odszkodowania.