- Reklama -
piątek, 22 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUmowa o wspólnej odpowiedzialności majątkowej

    Umowa o wspólnej odpowiedzialności majątkowej

    Na podstawie upoważnienia zawartego w art. 11 ust. 4 tej ustawy w dniu 2 lipca 2010 roku wejdzie w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 maja 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu zawierania umów o wspólnej odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy (Dz. U. Nr 107, poz. 680).  Rozporządzenie określa: zasady i tryb zawierania umów o wspólnej odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Celnej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego, (dalej: funkcjonariusze), zasady i tryb łącznego powierzania mienia funkcjonariuszom oraz warunki wspólnej odpowiedzialności za szkodę w mieniu powierzonym łącznie funkcjonariuszom.
     
    Umowa o wspólnej odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy za mienie powierzone im łącznie – zgodnie z przepisami tego rozporządzenia – będzie mogła być zawarta z kierownikiem jednostki organizacyjnej, w którego dyspozycji znajduje się powierzone mienie, pod warunkiem, że na przyjęcie wspólnej odpowiedzialności majątkowej wyrażą zgodę wszyscy funkcjonariusze, którym mienie zostało powierzone. Każda zmiana w składzie funkcjonariuszy, objętych wspólną odpowiedzialnością majątkową, wymaga zawarcia aneksu do umowy. Jak już wcześniej zostało wspomniane, warunkiem ustanowienia wspólnej odpowiedzialności majątkowej jest powierzenie mienia łącznie wszystkim funkcjonariuszom, którzy mają być nią objęci, na podstawie spisu z natury ilości składników majątkowych w drodze inwentaryzacji, przeprowadzonej z udziałem tych funkcjonariuszy lub osób przez nich wskazanych. Jeśli funkcjonariusz nie będzie mógł wziąć udziału w inwentaryzacji, będzie mógł upoważnić do tego pisemnie wskazaną osobę, po uzyskaniu zgody kierownika. Funkcjonariusze lub osoby przez nich upoważnione będa uprawnieni do zgłaszania uwag związanych z przebiegiem i wynikami inwentaryzacji. Należy podkreślić, iż funkcjonariuszowi objętemu wspólną odpowiedzialnością majątkową przysługuje prawo wglądu w księgi rachunkowe, w zakresie dotyczącym rozliczania powierzonego mienia, przez porównanie wyników spisu z danymi ksiąg rachunkowych, a także prawo uczestniczenia w przyjmowaniu i wydawaniu mienia.
     
    W umowie zostanie ustalony okres, w ciągu którego nieobecność funkcjonariusza objętego wspólną odpowiedzialnością majątkową nie ma wpływu na zakres odpowiedzialności zarówno jego, jak i pozostałych funkcjonariuszy objętych wspólną odpowiedzialnością majątkową. W razie przedłużenia się nieobecności funkcjonariusza poza ten okres inwentaryzacja zostanie rozpoczęta w terminie 7 dni od dnia upływu tego okresu, w trybie i na zasadach wyżej wymienionych. Jednakże nie ma tutaj zastosowania przepis, zgodnie z którym, jeżeli funkcjonariusz nie może wziąć udziału w inwentaryzacji, może upoważnić do tego pisemnie wskazaną osobę, po uzyskaniu zgody kierownika. Funkcjonariusze lub osoby przez nich upoważnione są uprawnieni do zgłaszania uwag związanych z przebiegiem i wynikami inwentaryzacji. W przypadku, gdy funkcjonariusz nie bierze udziału w inwentaryzacji i nie upoważnił osoby, to wówczas kierownik powołuje komisję, która przeprowadza inwentaryzację powierzonego mienia. W takiej sytuacji, funkcjonariusz nie ma prawa zgłaszania uwag związanych z przebiegiem i wynikami inwentaryzacji, chyba że w jej toku dopuszczono się czynu zabronionego przez ustawę.
     
    W razie wypowiedzenia umowy przez funkcjonariusza lub kierownika, funkcjonariusz ponosi wspólną odpowiedzialność majątkową za szkodę w mieniu, której powstanie stwierdzono do dnia zakończenia inwentaryzacji, nie dłużej jednak niż do dnia upływu okresu wypowiedzenia umowy. Tak samo przepisy stanowią w razie ustania stosunku służby, przeniesienia, oddelegowania, delegowania lub zawieszenia w czynnościach służbowych funkcjonariusza objętego wspólną odpowiedzialnością majątkową. Do dnia zawarcia nowej umowy, w przypadkach określonych powyżej, funkcjonariusze objęci wspólną odpowiedzialnością majątkową nie ponoszą odpowiedzialności za część szkody w mieniu powstałą w czasie obowiązywania poprzednio zawartej umowy, za którą odpowiadałby funkcjonariusz, którego ta umowa przestała wiązać.
     
    W razie podejrzenia wystąpienia szkody w powierzonym mieniu lub stwierdzenia nieprawidłowego wykonywania obowiązków związanych z pieczą nad powierzonym mieniem, każdy z funkcjonariuszy objętych wspólną odpowiedzialnością majątkową może zgłosić kierownikowi żądanie przeprowadzenia inwentaryzacji. W przypadku gdy żądanie nie zostanie uwzględnione lub rozpoczęcie inwentaryzacji nie nastąpi w terminie 7 dni od zgłoszenia żądania, jak również wówczas, gdy nie nastąpi odsunięcie funkcjonariusza obwinianego o nieprawidłowe sprawowanie pieczy nad powierzonym mieniem, funkcjonariusz, który zgłosił żądanie dokonania inwentaryzacji, może odstąpić od umowy ze skutkiem natychmiastowym. Wypowiedzenie umowy albo odstąpienie od niej wymaga dla swej ważności zachowania formy pisemnej.
     
     
    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE