- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUmowa z Kanadą o zabezpieczeniu społecznym

    Umowa z Kanadą o zabezpieczeniu społecznym

    Wraz z wejściem w życie Umowy możliwe będzie sumowanie stażu emerytalno-rentowego wypracowanego w każdym z państw – Stron Umowy dla celów przyznania emerytury lub renty zarówno przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i przez instytucję kanadyjską. Świadczenia przyznawane przez ZUS za łączony staż emerytalno-rentowy obliczane będą proporcjonalnie do długości okresów przebytych w Polsce w stosunku do sumy okresów ubezpieczenia przebytych w Polsce i w Kanadzie. W sytuacji, gdyby okazałoby się, że łączny staż emerytalno-rentowy w Polsce i w Kanadzie jest zbyt krótki do przyznania emerytury lub renty czy to w Polsce, czy też w Kanadzie, uwzględniony zostanie także staż przebyty przez osobę zainteresowaną w państwie, z którym oba te państwa łączą Umowy o zabezpieczeniu społecznym przewidujące sumowanie okresów np. staż emerytalno-rentowy w USA, w Niemczech, czy w Wielkiej Brytanii.
     
    Umowa dotyczy po Stronie polskiej ustalania emerytur i rent z tytułu niezdolności do pracy, a także ustalania rent rodzinnych po osobach, które pracowały w obu państwach oraz wypłaty zasiłków pogrzebowych. Należy również podkreślić, że Umowa obejmuje nie tylko świadczenia z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych ustalane przez ZUS, ale również świadczenia z systemu rolniczego ustalane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Po Stronie kanadyjskiej Umowa dotyczy świadczeń emerytalno-rentowych przysługujących zarówno z systemu opartego na zamieszkiwaniu na terytorium tego państwa, jak i z systemu opartego na zarobkach. Do czasu zawarcia odrębnego porozumienia przez władze Polski oraz Prowincji Quebec, Umowa nie ma zastosowania do osób objętych wyłącznie Planem Emerytalno-Rentowym Prowincji Quebec, który obowiązuje w tej prowincji w miejsce Planu Emerytalno-Rentowego Kanady.
     
    W Umowie przewidziana została także możliwość przekazywania emerytury lub renty przysługującej z jednego państwa do miejsca zamieszkania świadczeniobiorcy w drugim państwie. Po dniu 1 października 2009 r. osoba uprawniona do emerytury lub renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych będzie mogła, na wniosek złożony w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, mieć wypłacane to świadczenie na rachunek bankowy w Kanadzie. Dzięki postanowieniom umownym wniosek o świadczenia emerytalno-rentowe z jednego państwa będzie skuteczny także w odniesieniu do świadczeń przysługujących z drugiego państwa – strony Umowy, a ZUS oraz instytucja kanadyjska będą współpracować przy ustalaniu świadczeń, przekazując sobie wzajemnie wniosek wraz z dokumentacją dołączoną do wniosku, dotyczącą uzyskania świadczeń emerytalno-rentowych z drugiego państwa oraz potwierdzając sobie wzajemnie długość stażu emerytalno-rentowego.
     
    W ramach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych realizacja Umowy w zakresie ustalania i wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych została powierzona I Oddziałowi ZUS w Łodzi – Wydziałowi Realizacji Umów Międzynarodowych, który przy wykonywaniu zadań będzie współpracować z właściwą instytucją kanadyjską, m.in. przekazując tej instytucji zgłoszone w Polsce wnioski o świadczenia kanadyjskie oraz potwierdzając okresy ubezpieczenia w Polsce dla celów ustalenia świadczeń przez instytucję kanadyjską, a także uzyskując z instytucji kanadyjskiej potwierdzenie kanadyjskich okresów ubezpieczenia dla celów ustalenia świadczeń polskich. Osoba zamieszkała w Polsce będzie mogła złożyć wniosek o świadczenia polskie i kanadyjskie przysługujące na podstawie Umowy bądź to w ww. jednostce ZUS w Łodzi, bądź też w najbliższej jednostce ZUS w miejscu zamieszkania, która przekaże skompletowany wniosek do I Oddziału ZUS w Łodzi. Natomiast     osoba zamieszkała w Kanadzie będzie mogła złożyć wniosek o świadczenia polskie i kanadyjskie w placówkach instytucji kanadyjskiej Service Canada.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE