- Reklama -
sobota, 5 października 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUporządkowanie zapisu dawkowania na receptach - MZ wprowadza zmiany

    Uporządkowanie zapisu dawkowania na receptach – MZ wprowadza zmiany

    Nowe schematy dawkowania w receptach rocznych zaczną obowiązywać 1 sierpnia. Ma to na celu uporządkowanie zapisu dawkowania na receptach oraz zapewnienie poprawnej i czytelnej informacji.

    Nowe schematy dawkowania w receptach rocznych

    Uporządkowanie zapisu dawkowania na receptach oraz zapewnienie poprawnej i czytelnej informacji – to cel wprowadzanych zmian. Od 1 sierpnia system P1 wymagać będzie wprowadzenia informacji o okresie stosowania i ilości leku do podania przy wystawianiu recept rocznych.

    Jakie recepty obejmą zmiany?

    Komunikat nr V Ministra Zdrowia dot. schematów dawkowania w receptach rocznych wskazuje, jakich recept dotyczą zmiany. Wprowadzane zmiany dotyczą recept rocznych. Czyli recept ważnych 365 dni, szczególnie z okresem stosowania pomiędzy 121 a 360 dniem. W przypadku recept z krótszym okresem stosowania, tj. do 120 dni oraz na wyroby medyczne, sposób zapisu informacji o dawkowaniu, na dotychczasowych lub nowych zasadach – będzie zależał od wystawcy recept.

    Jakie recepty pomija nowy schemat?

    W zdecydowanej większości recept (ważnych do 30 dni) sposób ordynacji nie będzie podlegał zmianom. Wymóg stosowania nowych zasad nie będzie dotyczył recept na:

    • leki recepturowe;
    • leki sprowadzane w ramach importu docelowego;
    • produkty o złożonych strukturach opakowania.

    Rozszerzenie dawkowania – na czym polega?

    Rozszerzenie dawkowania będzie polegało na wskazaniu na recepcie informacji o:

    • okresie stosowania leku;
    • ilości i jednostce dawki (leku);
    • częstotliwości podania;
    • liczbie opakowań;
    • opcjonalnie: szczegółowych informacji o stosowaniu dla pacjenta.

    Dawkowanie leku będzie mogło być wprowadzone w różny sposób, w zależności od postaci leku. Wytyczne o przyjmowaniu leków dotychczas były podawane łącznie i w sposób opisowy, uniemożliwiający systemom teleinformatycznym wyliczenie ilości leku, niezbędnej do kontynuacji kuracji lub wydania. Ponadto okres stosowania i sposób przyjmowania leku rzadko był podawany na recepcie, co przyczyniało się do różnej interpretacji przez pacjentów (np. o przyjmowaniu leku do wyczerpania zawartości opakowania).

    Dopuszczalne schematy dawkowania

    W komunikacie MZ wskazano najpopularniejsze oraz budzące wątpliwości schematy dawkowania w zależności od produktu leczniczego:

    Krople na receptę

    Można określić dawkowanie, stosując jeden z poniższych sposobów:

    • w kroplach np. 4 krople na 1 dzień,
    • w pełnych opakowaniach np. 1 opakowanie na 14 dni,
    • w mililitrach np. 0,4 ml na 1 dzień,

    Insulina

    Można określić dawkowanie, stosując jeden z poniższych sposobów:

    •  w jednostkach międzynarodowych np. 5 j.m. na 1 dzień,
    •  w mililitrach,

    Maści na receptę

    Można określić dawkowanie, stosując jeden z poniższych sposobów:

    • w opakowaniach np. 2 opakowania na 45 dni,
    • w gramach np. 10 g na 7 dni,

    Tabletki/kapsułki

    Można określić dawkowanie w analogicznej jednostce np. 1 tabl./1 kaps.

    Zasady realizacji recept wystawionych w nowym schemacie

    Zasady realizacji recept wystawionych w nowym schemacie, ważnych 365 dni, z okresem stosowania pomiędzy 121 a 360 dniem, wprowadziły ograniczenia w zakresie ilości wydawanego w aptece leku w określonym czasie. Pacjent może jednorazowo wykupić ilość leku maksymalnie do 120 dniowego stosowania. Jednakże już po 90 dniach może wykupić kolejną dawkę leku. Informacja o ilości oraz kolejnym terminie wydania leku na takiej recepcie będzie zwracana przez system do apteki, w celu wsparcia pracy farmaceuty oraz udostępniona pacjentowi na Internetowym Koncie Pacjenta.

    Dla recept rocznych lub z okresem stosowania powyżej 120 dni, w przypadku braku zwrócenia przez system e-zdrowie (P1) informacji o ilości produktu do wydania, osoba wydająca produkt wydaje ilość zaordynowaną, w terminie ważności recepty, jednak z zachowaniem warunku jednorazowego wydania na maksymalnie 120 dni kuracji.

    Wejście w życie zmian dotyczących recept

    Obowiązek wprowadzenia informacji o okresie stosowania i ilości leku do podania przy wystawianiu recept rocznych będzie obowiązywał od 1 sierpnia.

    Ministerstwo Zdrowia zakończyło też procedowanie projektu rozporządzenia w sprawie recept. Zapisy, w przypadku:

    • niewpisania na recepcie informacji o sposobie dawkowania,
    • wpisania go w sposób nieczytelny lub błędny,

    pozwolą na wydanie dla pacjenta do czterech najmniejszych opakowań produktu leczniczego, wyrobu medycznego i środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

    Resort zapowiedział także, że podejmie też prace legislacyjne mające na celu zmianę treści art. 96a ust. 7aa i 7ab ustawy – Prawo farmaceutyczne.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE