Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego.
Z ważnych przyczyn dopuszczalne jest odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego, jeżeli okres urlopu przekracza 3 miesiące, i gdy w porozumieniu zawartym między pracodawcą i pracownikiem, strony dopuściły możliwość odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego*.
Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy.
Za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Polega to na zawarciu porozumienia między dwoma pracodawcami o przeniesieniu pracownika do pracy do drugiego pracodawcy, na które zgodę na piśmie musi wyrazić pracownik.* W takim przypadku pracownik pozostaje na urlopie bezpłatnym u jednego pracodawcy a celem udzielenia urlopu bezpłatnego będzie wykonywanie pracy u innego pracodawcy, z którym pracownik nawiązuje stosunek pracy.* Okres pozostawania na urlopie bezpłatnym ustalony jest w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami.
Okres urlopu bezpłatnego na czas wykonywania pracy u innego pracodawcy, wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.
* Komentarz do art. 174 KP, Art. 1741KP, J.Wratny, System Informacji Prawnej Legalis.
Karolina Potempa – prawnik