- Reklama -
środa, 27 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUrlop dla doktoranta

    Urlop dla doktoranta

    Zasady udzielania urlopu dla doktoranta

    Pracownikowi przygotowującemu rozprawę doktorską przysługuje urlop na przygotowanie rozprawy doktorskiej. Należy pamiętać, że pracownik, który ubiega się o taki urlop musi posiadać status doktoranta. Pracodawca może więc żądać od niego przedstawienia odpowiednich dokumentów na poświadczenie tego faktu. Co ważne, tych przepisów nie stosuje się do nauczycieli akademickich i pracowników naukowych, bowiem urlopy takich osób regulują odrębne przepisy. Pracodawca ma obowiązek udzielić takiego urlopu i nie jest to uzależnione od uprzedniego wyrażenia przez niego zgody na podjęcie studiów doktoranckich przez pracownika. Warto jednak wiedzieć, że pracodawca nie musi udzielać urlopu w terminie wskazanym przez pracownika. Ustalenie terminu urlopu powinno być bowiem wynikiem porozumienia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Oczywiście urlop ten jest udzielany na przygotowanie rozprawy doktorskiej i w takim celu powinien być wykorzystany. Pracownik nie może więc traktować go jako urlop wypoczynkowy. 

    Wymiar urlopu doktoranckiego

    Pracownik – doktorant ma prawo do 28 dni urlopu na przygotowanie rozprawy doktorskiej. Urlop ten jest udzielany w dniach, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Trzeba pamiętać, że dni urlopu nie przelicza się na godziny zgodnie z dobową normą czasu pracy, tak jak to ma miejsce w przypadku urlopu wypoczynkowego. Co istotne, za okres urlopu przysługuje wynagrodzenie ustalane jak za urlop wypoczynkowy. Zgodnie z art. 172 Kodeksu pracy za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. Jeśli nastąpią znaczne wahania wysokości wynagrodzenia, wówczas okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy.

    Zwolnienie na przeprowadzenie obrony

    Ustawa o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki przyznaje pracownikowi – doktorantowi również zwolnienie od pracy na przeprowadzenie obrony rozprawy doktorskiej. Jest to uprawnienie odrębne od w/w urlopu doktoranckiego, w związku z tym dnia, w którym przypada obrona rozprawy doktorskiej nie wlicza się do okresu 28 dni tego urlopu. Za czas tego zwolnienia także przysługuje wynagrodzenie obliczane jak za urlop wypoczynkowy. 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE