Kto może skorzystać z urlopu ojcowskiego?
Warto pamiętać, że z tego urlopu może skorzystać tylko pracownik – ojciec wychowujący dziecko. Musi więc on pozostawać w stosunku pracy oraz być ojcem dziecka. Urlop ojcowski nie przysługuje więc osobom zatrudnionym na umowę cywilnoprawną, np. umowę zlecenia, czy lub umowę o dzieło. Co ważne, prawo do takiego urlopu ma nie tylko ojciec biologiczny dziecka ale również mężczyzna, który dziecko adoptował. Ponadto musi to być pracownik wychowujący dziecko, czyli taki, któremu nie odebrano lub nie zawieszono praw rodzicielskich i który ma możliwość osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem.
Wymiar urlopu ojcowskiego
Długość urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie. Urlop jest przyznawany w całości i nie wolno dzielić go na części, zaś liczba przysługujących dni jest niezmienna bez względu na ilość oraz rodzaj urodzeń. Należy jednak pamiętać, że ojciec może z niego skorzystać tylko do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Zasady udzielania urlopu ojcowskiego
Urlop ojcowski jest udzielany na pisemny wniosek ojca dziecka. Należy go złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed jego rozpoczęciem. Do wniosku trzeba dołączyć skrócony akt urodzenia dziecka oraz oświadczenie, że urlop na to dziecko nie był wykorzystany wcześniej. Co ważne pracodawca musi taki wniosek uwzględnić i nie może odmówić przyznania urlopu ojcowskiego. Na jego okres składają się występujące bezpośrednio po sobie dni kalendarzowe, wraz z dniami ustawowo wolnymi od pracy. Za okres urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński. W sposobie ochrony pracownika jest on tożsamy z urlopem macierzyńskim, co oznacza, że zatrudniony chroniony jest przed zwolnieniem zarówno w trakcie jak i po powrocie z urlopu ojcowskiego. Pracodawca nie może więc, w czasie trwania tego urlopu, wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę pracownika, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jego winy a reprezentująca pracownika zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Dodatkowo pracodawca obowiązany jest dopuścić pracownika po zakończeniu urlopu ojcowskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu. Urlop ojcowski jest niezależny od urlopu wypoczynkowego.