Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z brzmieniem art. 152 § 2 kodeksu pracy pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu. Pracownik nabywa prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującemu mu po przepracowaniu rok. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy.
Aby nie zaskoczyć pracodawcy, chęcią wykorzystania urlopu, powinniśmy określić w zakładowym planie urlopów dokładny termin naszej nieobecności w pracy. Pracodawca po przeanalizowaniu wniosków pracowniczych przydziela urlop. Pracodawca może odmówić zgody na urlop, jeżeli z uwagi na ilość wniosków urlopowych mających nastąpić w tym samym czasie może zostać zachwiany normalny tryb toku pracy. Pracodawca może zaproponować urlop w innym terminie. Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.
Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Jeżeli pracodawca nie ustala planu urlopów, a zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem.
Jeżeli pracownik nie dostanie zgody na urlop wypoczynkowy i postanowi złożyć wniosek o urlop na żądanie to powinien pamiętać, iż udzielenie urlopu jest jednostronną czynnością pracodawcy, który zwalnia z obowiązku świadczenia pracy na podstawie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w firmie. Samo złożenie wniosku o urlop na żądanie nie uprawnia do jego otrzymania. Pracownik nie może, więc rozpocząć urlopu na żądanie, dopóki pracodawca nie wyrazi na to zgody, czyli nie udzieli mu takiego urlopu. Obowiązek udzielenia urlopu na żądanie nie jest, więc bezwzględny, a pracodawca może odmówić ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że zasługujący na ochronę wyjątkowy interes firmy wymaga obecności pracownika w pracy.
J/G-B