Prawo do urlopu macierzyńskiego
Warto wiedzieć, że pracownica, która urodzi kolejne dziecko w trakcie urlopu wychowawczego co do zasady, nie nabywa prawa do urlopu macierzyńskiego. Jeśli bowiem pełny wymiar urlopu macierzyńskiego mieści się w ramach udzielonego urlopu wychowawczego, pracownica nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego. W takim przypadku pracownica nie nabywa również prawa do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, ponieważ taki urlop może być wykorzystany wyłącznie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim. Jeżeli jednak wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza okres pozostały do zakończenia urlopu wychowawczego na poprzednie dziecko, pracownica w dniu następnym po dniu zakończenia urlopu wychowawczego nabywa prawo do części urlopu macierzyńskiego. Wymiar tego urlopu stanowi różnicę między pełnym wymiarem urlopu macierzyńskiego, a częścią tego urlopu, która przypada od dnia porodu do dnia zakończenia urlopu wychowawczego.
Ubezpieczonej przysługuje zasiłek macierzyński
Ubezpieczonej, która w okresie urlopu wychowawczego urodziła kolejne dziecko przysługuje zasiłek macierzyński. Co ważne, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie. Należy pamiętać, że jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego mieści się w ramach trwającego urlopu wychowawczego, wówczas zasiłek macierzyński ulega skróceniu o 2 tygodnie. Natomiast w sytuacji, gdy przysługujący pracownicy wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza urlop wychowawczy, wtedy pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w pełnym wymiarze.
Urlop wychowawczy na kolejne dziecko
Urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego nie powoduje ani przerwania ani zawieszenia tego urlopu. Po jego zakończeniu pracownica może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego na kolejne dziecko. Co istotne, pracodawca jest związany tym wnioskiem pracownicy i musi udzielić takiego urlopu zgodnie z jej prośbą. Jeżeli jednak pracownicy przysługuje urlop macierzyński, wówczas urlop wychowawczy może być udzielony dopiero po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Warto przypomnieć, że urlop wychowawczy przysługuje w wymiarze 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4 lat. Może być wykorzystany w 4 częściach. Niezależnie od tego podstawowego urlopu, osoba uprawniona, sprawująca opiekę nad dzieckiem wymagającym specjalnej opieki, może skorzystać z dodatkowego urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 lat. W tym przypadku trzeba przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecka. Rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nie przekraczający 3 miesięcy.