- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUtrzymanie czystości i porządku w gminach

    Utrzymanie czystości i porządku w gminach

    Czy z polskiego krajobrazu mogą zniknąć śmieci i dzikie wysypiska? Czyste lasy zostaną oczyszczone z góry śmieci, możliwość oddania wszystkich rodzajów odpadów i konkurencyjność na rynku dzięki przetargom – na tym będzie polegać „śmieciowa rewolucja” przygotowana przez Ministerstwo Środowiska, czyli ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, została przyjęta przez Komisję Sejmową.

     

    Przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zakładają wprowadzenie stałej, powszechnej opłata za śmieci, możliwej do realnego egzekwowania oraz skuteczne kary. W nowym systemie, na podstawie przygotowanej przez Ministerstwo Środowiska ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gminy będą przeprowadzały przetargi na odbiór odpadów lub odbiór i zagospodarowanie, gospodarowały środkami pochodzącymi z opłat pobieranych od mieszkańców za odpady, tak jak za wodę czy ścieki. Z kolei gminy od firm będą egzekwowały odpowiednią jakość usług. Ustawa jest krokiem w kierunku takich zmian w gospodarce odpadami, które w perspektywie następnych lat ułatwią nam osiąganie unijnych norm. System, w którym samorząd lokalny zarządza odpadami obowiązuje już we wszystkich krajach Unii Europejskiej poza Polską i Węgrami.

    Minister środowiska Andrzej Kraszewski komentując przyjęcie ustawy przez Komisję powiedział: „Cieszę się z ogromnego postępu prac nad ostatecznym kształtem ustawy o odpadach komunalnych. Mamy szansę uporać się i z górą śmieci, pod jaką może utonąć Polska, i z nieprawidłowościami na tym rynku. Naszym celem jest spełnienie oczekiwań Polaków, żeby uporać się z problemem śmieci w kraju, samorządom dać skuteczne narzędzie do organizacji odpowiedniego systemu, a przedsiębiorcom zagwarantować konkurencyjne warunki prowadzenia działalności. Zgodnie z przyjętymi w Sejmie zapisami ustawa, od momentu wejścia w życie, da gminom czas na wdrożenie systemu, który obowiązkowo obejmie wszystkich po upływie 18 miesięcy.”

    Warto wspomnieć, iż aż 82% Polaków zgadza się na przejęcie obowiązku odbioru i zagospodarowania śmieci przez władze samorządowe w zamian za stałą opłatę pobieraną od każdego mieszkańca. Ponad 80% Polaków popiera przejęcie obowiązków odbioru i zagospodarowania śmieci przez samorządy, jak wskazuje ogólnopolskie badanie opinii publicznej. Aż 90% z nas uznaje, że zaśmiecony krajobraz Polski to problem.

    Przewidywane ogłoszenie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to połowa 2011 r., wejście w życie – styczeń 2012 r., z określonymi okresami przejściowymi dla poszczególnych rozwiązań.

    www.SerwisPrawa.pl
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE