- Reklama -
piątek, 22 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSprawy rodzinneAplikacjeUwaga na nielegalne agencje zatrudnienia

    Uwaga na nielegalne agencje zatrudnienia

    – Lato to okres wzmożonych prac sezonowych, gdy odnotowujemy wzmożoną aktywność różnych firm, które pod przykrywką oferty o pracę próbują wyłudzić pieniądze od potencjalnych kandydatów. Scenariusz tego procederu jest za każdym razem podobny. Oferty publikowane są na darmowych portalach. Powołując się na nazwę znanej agencji zatrudnienia lub jej modyfikację (przestawione litery, dodatkowy człon w nazwie) pośrednicy zachęcają do pracy, głównie za granicą. W ogłoszeniach zwykle brak szczegółów dotyczących konkretnych wymagań wobec kandydatów czy oferty pracodawcy. Czasem zawierają one nieprawdziwy numer agencji (lub numer prawdziwej agencji), aczkolwiek najczęściej i tej informacji w ogóle nie ma. Kontakt do takiej firmy to najczęściej telefon komórkowy i mail.

    – Już w momencie braku numeru agencji i informacji o tym czy jest to oferta pracy stałej czy tymczasowej powinniśmy zwiększyć naszą czujność. Brak adresu i telefonu stacjonarnego jeszcze bardziej powinien tę czujność wzmóc i skłonić nas do sprawdzenia firmy.  Pamiętajmy, że pobieranie jakichkolwiek opłat za pośrednictwo pracy jest nielegalne, więc prośba o przelew bankowy lub za pośrednictwem Western Union to już znak, że mamy do czynienia z nieuczciwą agencją – mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, za-ca dyrektora departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy PKPP Lewiatan.Zgodnie z ustawą z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, z poźn. zm.) wszystkie agencje zatrudnienia, oferujące usługi powinny posiadać wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia potwierdzony certyfikatem wydawanym przez Marszałka Województwa (art. 19 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

    Pełen wykaz zarejestrowanych agencji można znaleźć na stronie  www.kraz.praca.gov.pl, zaś informacje o ich statusie prawnym dostępne są w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w ewidencji działalności gospodarczej. Organem kontrolującym legalność działalności agencji zatrudnienia jest Państwowa Inspekcja Pracy.

    Agencjom nie wolno pobierać żadnych opłat od osób poszukujących pracy. Mogą jedynie żądać zwrotu kwot należnych agencji zatrudnienia z tytułu faktycznie poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem danej osoby do pracy za granicą. Chodzi o opłaty za dojazd i powrót, wydanie wizy, badania lekarskie, tłumaczenia dokumentów – dodaje Grażyna Spytek-Bandurska.

    Osoby, które mają pytania lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z biurem Polskiego Forum HR, organizacji zrzeszającej agencje zatrudnienia.

    Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE