Sprawa o sygn. akt III CZP 84/13 – Sąd Najwyższy podjął uchwałę w sprawie dochodzenia uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne budynku. Sąd uznał, że właścicieli może reprezentować wspólnota.
Inwestor uznał jedynie część roszczeń, co spowodowało to że wspólnota wystąpiła przeciwko niemu do sądu. Całość usterek w budynku wyceniona została przez wspólnotę na 400 tys. zł i takiej też kwoty odszkodowania wspólnota zażądała. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał roszczenia wspólnoty, zasądzając jedynie tylko kwotę 200 tys. zł. Inwestor złożył apelację, w wyniku której Sąd Apelacyjny nie uznał roszczeń wspólnoty za zasadne. Podważył przy tym skuteczność cesji uprawnień z tytułu rękojmi. W opinii Sądu Apelacyjnego zdolność prawna wspólnoty ogranicza się do zarządzania nieruchomością wspólną.
Nie zgadzając się z powyższym rozstrzygnięciem, wspólnota złożyła kasację do Sądu Najwyższego. Trzyosobowy skład Sądu Najwyższego nabrał wątpliwości i postanowił skierować pytanie prawne do składu siedmioosobowego.
Sąd Najwyższy rozstrzygnął w rozszerzonym składzie, że właściciel lokalu może przenieść uprawnienia przysługujące w związku z wadami fizycznymi nieruchomości wspólnej. Musimy jednak poczekać na uzasadnienie, gdyż Sąd Najwyższy nie uzasadnia ustnie uchwał będących odpowiedzią na pytanie prawne.