- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKredytyUzyskiwanie uprawnień skoczka spadochronowego po nowelizacji ustawy Prawo lotnicze

    Uzyskiwanie uprawnień skoczka spadochronowego po nowelizacji ustawy Prawo lotnicze

    Zważywszy na to, że zgodnie z zasadą legalności z art. 6 Kodeksu postępowania administracyjnego – organy administracji działają na podstawie przepisów prawa, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego nie może pozytywnie rozpatrzeć wniosków o wydanie licencji skoczka spadochronowego zawodowego wraz z uprawnieniem PJIR złożonych po 18 września 2011 roku i wydać takiej licencji. W stosunku do takich postępowań wydawane będą decyzje administracyjne na podstawie art. 105 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego w przedmiocie umorzenia postepowania, gdyż postępowanie administracyjne w takim przypadku jest postępowaniem bezprzedmiotowym.

     

    W odniesieniu do licencji skoczka spadochronowego zawodowego nowelizacja zawiera istotne przepisy przejściowe. W przypadku postępowań administracyjnych wszczętych przed dniem 18 września 2011 roku, a nie zakończonych dotychczas, sposób rozstrzygnięcia sprawy zależy od zakresu wniosku oraz dotychczas posiadanych przez wnioskującego kwalifikacji/uprawnień.

    I tak: w przypadku złożenia wniosku o wydanie licencji CDL(P) wraz z uprawnieniem PJIR, jeśli wnioskodawca spełni wymagania określone w przepisach rozporządzenia w sprawie licencjonowania, które zachowano swoją moc, wydane zostanie świadectwo kwalifikacji wraz z uprawnieniem instruktorskim. Takie rozwiązanie przewiduje art. 10 ust. 1 w zw. z art. 18 ustawy nowelizującej, którego wykładania literalna przemawia za wydaniem świadectwa kwalifikacji z urzędu. Wydanie świadectwa kwalifikacji ma w takiej sytuacji umożliwić zakończenie wszczętego postepowania administracyjnego w sytuacji, gdy nie może zostać wydana licencja.

    Natomiast w przypadku złożenia wniosku o wydanie licencji CDL(P) wraz z uprawnieniem PJIR, jeżeli wnioskodawca spełni wymagania określone w przepisach rozporządzenia w sprawie licencjonowania, które zachowało swoją moc, a jednocześnie posiada ważne świadectwo kwalifikacji PJ, bazując na art. 10 ust. 1 w zw. z art. 18 ustawy nowelizującej, wnioskowane uprawnienie będzie wpisane do posiadanego przez skoczka spadochronowego świadectwa kwalifikacji PJ. Wpisanie uprawnienia instruktorskiego do świadectwa kwalifikacji w tej sytuacji pozwoli na zakończenie postępowania już wszczętego, które z uwagi na brzmienie nowych przepisów, nie może zakończyć się wydaniem licencji CDL(P).

    Należy uwypuklić, że dwie opisane powyżej sytuacje, są sytuacjami wyjątkowymi, a zarazem jedynymi, kiedy to w świetle obowiązujących przepisów prawa dopuszcza się wpisanie do świadectwa kwalifikacji PJ, uprawnień dotychczas wpisywanych do licencji CDL(P). Te dwie sytuacja występują tylko i wyłącznie w przypadku postępowań wszczętych przed 18 września 2011 roku i dotychczas nie zakończonych.

    Tak jak w przypadku postępowań wszczętych przed 18 września 2011 roku jak i po 18 września 2011 r. w przypadku złożenia wniosku o uzyskanie uprawnień wpisywanych do licencji CDL(P), tj. uprawnienia AFF i TANDEM, przez osobę posiadającą już ważną licencję CDL(P) z uprawnieniem PJIR, jeśli wnioskodawca spełni wymagania określone w przepisach rozporządzenia w sprawie licencjonowania, które zachowało swoją moc, takie dodatkowe uprawnienie zostanie wpisane do posiadanej licencji CDL(P). W myśl wskazanego powyżej art. 10 ust. 2 ustawy nowelizującej, dotychczas wydane licencje CDL(P) zachowują ważność na okres na jaki zostały wydane. Jednocześnie wciąż obowiązują przepisy rozporządzenia w sprawie licencjonowania, które wskazują jakie uprawnienia mogą zostać wpisane do licencji CDL(P). Nie zachodzi tu zatem sytuacja wydania nowej licencji, lecz trwa byt licencji wciąż ważnej, do której wpis dokonywany jest na podstawie obowiązujących w takiej sytuacji przepisów rozporządzenia w sprawie licencjonowania.

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE