Odwołanie testamentu może nastąpić w jeden ze sposobów:
1. testator sporządza nowy testament,
2. testator w zamiarze odwołania testamentu zniszczy go lub pozbawi cech, od których zależy jego ważność,
3. testator dokona w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień. Odwołanie może być wyraźne i dorozumiane. Wyraźne odwołanie testamentu następuje jedynie poprzez sporządzenie nowego testamentu oświadczając przy tym, że poprzedni odwołuje w całości lub w części.
Ważnym jest, że testament może być odwołany w innej formie niż został sporządzony. Przykładowo testament pisemny może być odwołany ustnym, pisemny notarialnym itd.
Odwołanie dorozumiane następuje, kiedy testator sporządza nowy testament, ale nie oświadcza w nim, że odwołuje poprzedni, ale jego postanowień nie można pogodzić z poprzednim. Jeżeli spadkodawca sporządził nowy testament nie zaznaczając w nim, że poprzedni odwołuje, ulegają odwołaniu tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego testamentu.
Przy wykładni testamentu należy przede wszystkim zastanowić się jaka była rzeczywista wola testatora, nie można domniemywać woli odwołania.
Jeśli istnieje kilka testamentów i każdy z nich ma inną treść, należy ustalić w jakiej kolejności zostały sporządzane. Nie musi być datowany wprost tj. 25 czerwca 2001 r., ale np. Wigilia Bożego Narodzenia 2000 r., moje pięćdziesiąte urodziny itd.
Odwołać testament można także dokonując takich czynności, które wyraźnie wskazują na wolę testatora, np. zniszczenie testamentu (spalenie, wyrzucenie, pocięcie), pozbawienie go cech, od istnienia których zależy ważność (przekreślenie całości lub części, adnotacja – odwołuję, uchylam).
Źródło:
– ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).