Testament można sporządzić w dowolnym momencie swojego życia. Warto uporządkować wszelkie sprawy majątkowe zawczasu. Testator ma pełną swobodę wyrażania swojej ostatniej woli. Przy czym warto wiedzieć, iż w każdej chwili może zmienić wszystkie lub poszczególne zapisy testamentu. Może również odwołać testament w całości, jeżeli chce, aby dziedziczenie po nim odbywało się na podstawie ustawy.
Notarialny Rejestr Testamentów
Od dnia 5 października 2011 roku działa Notarialny Rejestr Testamentów, który pozwala potwierdzić istnienie sporządzonego testamentu i łatwiej dotrzeć do poszukiwanego dokumentu. Z drugiej strony osoby, które chcą zabezpieczyć sporządzone przez siebie testamenty mogą to właśnie zrobić za pomocą tego samego rejestru. Zatem celem tego utworzenia tego rejestru jest, z jednej strony, zmniejszenie ryzyka, że testament pozostanie nieznany lub będzie ujawniony z opóźnieniem, a z drugiej strony – ułatwienie ujawnienia tegoż testamentu po śmierci testatora.
Wpis do Notarialnego Rejestru Testamentów jest dobrowolny i bezpłatny. Notariusz dokonuje wpisu na wniosek testatora. Należy podkreślić, iż w Notarialnym Rejestrze Testamentów nie jest zamieszczona treść sporządzonego testamentu, a jedynie zostaje potwierdzone, że został on sporządzony. W rejestrze można także odnaleźć informację na temat tego, w której kancelarii został złożony testament. Co istotne – z punktu widzenia testatora – informacja o zarejestrowaniu testamentu ujawniana jest dopiero po jego testatora. Dzięki temu, dopiero po okazaniu aktu zgonu spadkodawcy, spadkobiercy oraz wierzyciele, czy też sądy spadku mogą sprawdzić istnienie dokumentu.
Jak już zostało wspomniane, każdy kto jest zainteresowany odnalezieniem informacji na temat sporządzonego testamentu w Notarialnym Rejestrze Testamentów powinien złożyć w tym celu odpowiedni wniosek. Do wniosku należy dołączyć akt zgonu spadkodawcy. Jeśli natomiast chodzi o koszt wyszukania informacji o zarejestrowanym testamencie, to notariusz pobiera opłatę od 100 do 150 zł.
Co będzie w przypadku, gdy okaże się, że testament nie został sporządzony?
W sytuacji, gdy testament nie został sporządzony albo nie udało się go odnaleźć, to sąd podzieli spadek na podstawie ustawy. W celu wszczęcia postępowania w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku należy skierować do sądu rejonowego odpowiedni wniosek. Natomiast gdyby doszło do sytuacji, że po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku, okaże się, że jednak odnalazł testament, to zainteresowany spadkobierca może złożyć w sądzie wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.