- Reklama -
poniedziałek, 25 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoW jaki sposób można uzyskać kserokopię dokumentacji medycznej?

    W jaki sposób można uzyskać kserokopię dokumentacji medycznej?

    Do kogo należy dokumentacja medyczna?

    Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. W celu realizacji tego prawa podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych jest zobowiązany do tego, aby prowadzić, przechowywać i udostępniać dokumentację medyczną w sposób określony w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz zapewnić ochronę danych zawartych w tej dokumentacji. Pacjent, jego przedstawiciel ustawowy (np. rodzic dziecka) lub osoba upoważniona przez pacjenta ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Dokumentacja medyczna jest udostępniana:

    • do wglądu w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych;
    • poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii (za odpłatnością);
    • poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeżeli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji.

    Z powyższego wynika, że dokumentacja medyczna należy do placówki, w której wykonywano świadczenia zdrowotne. Przy czym należy podkreślić, że pacjent może otrzymać ją w formie kserokopii za odpłatnością.

    Wniosek o wydanie dokumentacji medycznej

    Jeśli przykładowo po wypadku, byłeś hospitalizowany i w celu dochodzenia przed sądem zadośćuczynienia od sprawcy wypadku potrzebujesz dowodów na poparcie swoich twierdzeń – to niewątpliwie jednym z nich może być dokumentacja medyczna. Aby ją uzyskać, powinieneś udać się do placówki, w której byłeś leczony i poprosić o wydanie kserokopii dokumentacji. Jeśli byłeś leczony w szpitalu oddalonym np. o kilkaset kilometrów od Twojego miejsca zamieszkania, to nie potrzeby, abyś specjalnie tam jechał, bowiem możesz również wysłać wniosek o wydanie dokumentacji medycznej. Najlepiej to zrobić za pomocą przesyłki poleconej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

    Wniosek o wydanie dokumentacji medycznej powinien zawierać:

    • miejscowość i data sporządzenia wniosku;
    • Twoje dane (imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL);
    • nazwę i adres podmiotu wykonującego działalność leczniczą;
    • tytuł: wniosek o wydanie dokumentacji medycznej
    • krótkie uzasadnienie (np. Działając w imieniu własnym, na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wnoszę o udostępnienie dokumentacji medycznej dotyczącej mojego leczenia w formie wydania kserokopii. Kserokopii dokumentacji medycznej proszę przesłać listem poleconym na adres ………………… Ponadto, deklaruję gotowość pokrycia kosztów wykonania kserokopii według zasad wynikających z ustawy.);
    • podpis.

    Ile wynosi opłata za wydanie kserokopii dokumentacji medycznej?

    Za udostępnienie dokumentacji medycznej poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych może pobierać opłatę. Opłata za sporządzenie i wydanie kserokopii medycznej uzależniona jest od tego ile stron zawiera.
    Opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej ustala podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych. Przy czym w ustawie określono maksymalne wysokości tej opłaty:

    • jedną stronę wyciągu lub odpisu dokumentacji medycznej – nie może przekraczać 0,002 przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, począwszy od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (obecnie 7,48 zł);
    • jedną stronę kopii dokumentacji medycznej – nie może przekraczać 0,0002 przeciętnego wynagrodzenia, w poprzednim kwartale, począwszy od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (obecnie 0,75 zł);
    • sporządzenie wyciągu, odpisu lub kopii dokumentacji medycznej na elektronicznym nośniku danych, jeżeli podmiot wykonujący działalność leczniczą prowadzi dokumentację medyczną w postaci elektronicznej – nie może przekraczać 0,002 przeciętnego wynagrodzenia, w poprzednim kwartale, począwszy od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (obecnie 7,48 zł).

    Podstawa prawna:
    art. 23 – 30a ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. 2009 nr 52 poz. 417)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE