- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoW jaki sposób można zmienić postanowienie ustalające kontakty z dzieckiem?

    W jaki sposób można zmienić postanowienie ustalające kontakty z dzieckiem?

    Kontakty z dzieckiem 

    Warto wiedzieć, że kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej. W przypadku, gdy dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia. Jeżeli rodzice nie mogą dość do porozumienia w tej kwestii, wówczas rozstrzyga o tym sąd opiekuńczy. W przypadkach, gdy wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ogranicza utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem a w szczególności zakazuje spotykania się z dzieckiem, zabierania go poza miejsce jego stałego pobytu, zakazuje kontaktów telefonicznych, zezwala na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd, albo ogranicza kontakty do określonych sposobów porozumiewania się na odległość (np. tylko telefonicznie lub za pomocą e-maili). Jeżeli utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza, sąd zakazuje ich utrzymywania. Uregulowanie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie rodziców jest obowiązkową częścią wyroku rozwodowego. Najlepiej jeśli rozwiedzeni rodzice porozumieją się, co do wspólnego sprawowania opieki nad dzieckiem. Podczas rozstrzygania o zakresie kontaktów sąd zobowiązany jest też do uwzględnienia rozsądnych życzeń dziecka. W przypadku, gdy rodzice nie mogą się porozumieć co do terminów spotkań z dzieckiem sprawę te można uregulować sądownie.

    Zmiana rozstrzygnięcia ustalającego kontakty z dzieckiem

    Należy pamiętać, że sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli wymaga tego dobro dziecka. Kontakty z dzieckiem mogą być albo ograniczone albo rozszerzone w zależności od tego, czego wymaga dana sytuacja. Wniosek w tej sprawie może złożyć każdy z rodziców. Podstawą do zmiany takiego rozstrzygnięcia mogą być faktyczny brak zainteresowania uprawnionego rodzica kontaktami z dzieckiem, nieodpowiednie warunki w miejscu, do którego dziecko jest zabierane (np. awantury, nadużywanie alkoholu, brak właściwej opiek itp.). Może się również zdarzyć, że kontakty na dotychczasowym poziomie nie zaspokajają w pełni potrzeb emocjonalnych dziecka, a drugi rodzic nie wyraża zgody na ich rozszerzenie.

    Wniosek o zmianę rozstrzygnięcia ustalającego kontakty z dzieckiem

    Aby ograniczyć lub rozszerzyć kontakty z dzieckiem należy złożyć wniosek o zmianę orzeczenia ustalającego kontakty z dzieckiem. Taki wniosek składa się w wydziale rodzinnym i nieletnich sądu rejonowego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu dziecka. Co ważne, wniosek o zmianę orzeczenia ustalającego kontakty z dzieckiem sporządza się w przypadku wydania uprzednio orzeczenia sądowego w tej sprawie. Wniosek powinien spełniać wymogi formalne pisma procesowego i zawierać:

    – oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;

    – oznaczenie rodzaju pisma;

    – osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;

    – podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;

    – wymienienie załączników.

    W przypadku, gdy wniosek jest pierwszym pismem w sprawie powinien ponadto zawierać oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników oraz przedmiotu sporu, Jeżeli zaś jest już kolejnym powinien zawierać sygnaturę akt. W sytuacji, gdy wniosek wnosi pełnomocnik, wówczas trzeba również dołączyć pełnomocnictwo. Do pisma należy dołączyć akt urodzenia dziecka potwierdzający istnienie więzów rodzinnych. W uzasadnieniu wniosku trzeba opisać całą sytuację i wskazać na fakty potwierdzające jego zasadność. Trzeba więc wskazać dlaczego wnosi się o zmianę kontaktów z dzieckiem i czy zmiana ma dotyczyć miejsca spotkań, ich terminu, czy też częstotliwości i czasu trwania.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE