- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoW jakiej sytuacji możliwe jest odstąpienie od umowy o dzieło?

    W jakiej sytuacji możliwe jest odstąpienie od umowy o dzieło?

    Strona zawartej umowy o dzieło, która odstępuje od tej umowy powinna zwrócić przyjmującemu zlecenie wszystko to co już zostało mu wydane na mocy tejże umowy, jak również jest uprawniona do żądania zwrotu tego co sama świadczyła (np. wpłaconą zaliczkę na poczet wykonania określonego w umowie dzieła).

    Dzieło wykonywane jest w sposób wadliwy – czy w takiej sytuacji mogę odstąpić od zawartej umowy?

    W sytuacji, gdy dzieło wykonywane jest w sposób wadliwy strona może odstąpić od zawartej umowy. Jednakże należy wskazać, iż w przypadku, gdy przyjmujący zamówienie wykonuje dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, to zamawiający może go najpierw wezwać do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. W dalszej kolejności, po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie. Jeśli zamawiający sam dostarczył materiału, może on w razie odstąpienia od umowy lub powierzenia wykonania dzieła innej osobie żądać zwrotu materiału i wydania rozpoczętego dzieła.


    UWAGA! W przypadku gdy dzieło wykonywane było w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, to nie będzie można odstąpić na tej podstawie po odebraniu dzieła.


    Czy mogę odstąpić od zawartej umowy o dzieło bez podania przyczyny?

    Tak, przepisy kodeksu cywilnego przewidują możliwość odstąpienia od umowy o dzieło bez podawania przyczyny. Zgodnie bowiem z art. 644 kodeksu cywilnego, zamawiającemu przysługuje prawo do odstąpienia od umowy o dzieło w każdym czasie aż do momentu ukończenia dzieła. Jednakże w takim przypadku, należy liczyć się z tym, że zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie oszczędził z powodu niewykonania dzieła.


    Przyjmujący zlecenie ma opóźnienie w wykonaniu dzieła – czy można w takim przypadku odstąpić od umowy o dzieło?

    Również i w sytuacji, w której przyjmujący zlecenie opóźnia wykonanie dzieło, możliwe jest odstąpienie od umowy o dzieło. Zgodnie z treścią przepisu art. 636 kodeksu cywilnego, w przypadku gdy przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła. Należy wskazać, iż w wyroku z dnia 1 kwietnia 2003 roku Sąd Najwyższy orzekł, że w przypadku, gdy istotne wady dzieła są nieusuwalne lub nie dadzą się usunąć w odpowiednim czasie, skuteczność odstąpienia od umowy o dzieło nie jest uzależniona od wcześniejszego wyznaczenia terminu do usunięcia wad.


    Kwestionowanie wysokości wynagrodzenia kosztorysowego – czy można w takiej sytuacji odstąpić od umowy o dzieło?

    Przede wszystkim należy wskazać, że do umowy o dzieło mają zastosowanie zasadniczo dwa sposoby ustalania wynagrodzenia: ryczałtowe i kosztorysowe. W przypadku wynagrodzenia kosztorysowego, wysokość wynagrodzenia jest kalkulowana po wykonaniu dzieła na podstawie zestawienia niezbędnych do wykonania dzieła materiałów oraz nakładu pracy. W myśl przepisu art. 631 kodeksu cywilnego, jeśli zaszła konieczność znacznego podwyższenia wynagrodzenia kosztorysowego, to zamawiający może w takim przypadku od umowy odstąpić. Jednakże należy wskazać, że powinien on to uczynić niezwłocznie i zapłacić przyjmującemu zamówienie odpowiednią część umówionego wynagrodzenia. Jeśli natomiast chodzi o wynagrodzenie ryczałtowe, to przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac. Jeśli jednak wskutek zmiany stosunków, której nie można było przewidzieć, wykonanie dzieła groziłoby przyjmującemu zamówienie rażącą stratą, sąd może podwyższyć ryczałt lub rozwiązać umowę.


    Podstawa prawna:

    Art. 627 – 646 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE