- Reklama -
poniedziałek, 25 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoWczasy pod gruszą

    Wczasy pod gruszą

    Zasadą jest, że zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzą pracodawcy, którzy zatrudniają według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pokrywana jest działalność socjalna, czyli usługi świadczone przez pracodawców między innymi na rzecz różnych form wypoczynku dla pracowników i ich rodzin.Osobami mającymi prawo do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu.

    Przyznawanie ulgowych świadczeń, np. dopłat do wypoczynku pracowników i ich rodzin oraz ich wysokość dopłat z Funduszu są uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu określa regulamin.

    Aby skorzystać z dopłaty do wypoczynku trzeba być po pierwsze osobą uprawnioną do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a ponadto trzeba złożyć wniosek o taką dopłatę.

    Zwolnieniu od podatku podlega wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Oznacza to, że do dopłata do wczasów pracownika jest zwolniona od podatku, jeżeli:
    – ma związek z finansowaniem działalności socjalnej, o której jest mowa w przepisach ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych
    – sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
    – łączna wysokość świadczenia, które jest zwolnione od podatku wynosi w roku podatkowym łącznie kwotę do 380 zł.Ponadto przepisy podatkowe przyznają zwolnienie od podatku  dopłat do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu – dzieci i młodzieży do lat 18:
    a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – niezależnie od ich wysokości,
    b) z innych źródeł – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł;

    Oznacza to, że warunkiem skorzystania ze zwolnienia, o którym jest mowa wyżej jest to, że :
    –    wypoczynek musi być zorganizowany przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie
    –    dziecko przebywało na wypoczynku w formie wczasów, kolonii, obozu lub zimowiska.

    Warto też podkreślić, że świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne,  a więc są zwolnione od oskładkowania.


    Podstawa prawna:

    •    ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z dnia 4 marca 1994 r. (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 592)
    •    art. 21 ust. 1 pkt 67 i pkt 78 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.)
    •    § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. nr 161, poz. 1106, z późn. zm.)

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE