- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoWspieranie rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych

    Wspieranie rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych

    Podkreślić należy, że aktualnie wykonywanie wszelkich robót, za wyjątkiem robót budowlanych w rozumieniu ustawy – Prawo budowlane, w tym m. in. polegających na dowieszeniu dodatkowego kabla na słupach, w istniejącej linii elektrycznej, a także wymianie lub dołożeniu dodatkowego kabla w kanalizacji kablowej albo wymiana tych kabli, mieści się w zakresie użytkowania obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem i nie podlega przepisom ustawy – Prawo budowlane. Dlatego też przy wykonywaniu tego typu robót nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę lub dokonanie zgłoszenia.
     
    Nowelizacja ustawy – Prawo budowlane, która zmienia taką praktykę, polega m. in. na wprowadzeniu do ww. ustawy definicji „obiektu liniowego”. Zgodnie z brzmieniem dodawanego do ustawy – Prawo budowlane art. 3 pkt 3a – pod pojęciem „obiektu liniowego” należy rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i, umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable w niej zainstalowane nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego. W ramach przedmiotowej nowelizacji ustawodawca zdecydował się na dodanie do definicji budowli – ww. „obiektów liniowych”, wykreślając jednocześnie „drogi” oraz „linie kolejowe”. Należy przy tym zaznaczyć, że „drogi” i „linie kolejowe” zostały zawarte w nowym przepisie art. 3 pkt 3a ustawy – Prawo budowlane, wprowadzającym wspomnianą definicję „obiektu liniowego”. Ponadto w ramach nowelizacji przepisów art. 29 – 30 ustawy – Prawo budowlane, ustawodawca wprowadził do art. 29 ust. 1 ww. ustawy, nowe rodzaje inwestycji, które nie wymagają pozwolenia na budowę tj. budowę „telekomunikacyjnych linii kablowych” oraz „kanalizacji kablowej. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane takie inwestycje wymagają dokonania zgłoszenia.
     
    Zmiany w przepisach ustawy – Prawo budowlane polegają również na wprowadzeniu obowiązku zapewnienia „możliwości dostępu do usług telekomunikacyjnych – w szczególności w zakresie szerokopasmowego dostępu do Internetu”. Przedmiotowe zmiany obejmują także nadanie nowego brzmienia art. 29 ust. 2 pkt 15 ustawy – Prawo budowlane zgodnie, z którym pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na „instalowaniu urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych”. W ramach nowelizacji przepisu art. 29 ust. 2 ustawy – Prawo budowlane, ustawodawca zdecydował się także na dodanie pkt 17 dotyczącego „instalowania kabli telekomunikacyjnych w kanalizacji kablowej”. Powyższe inwestycje nie wymagają również zgłoszenia.
     
    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zwraca uwagę na to, że art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, zobowiązuje do wyposażania budynków w instalację telekomunikacyjną umożliwiającą przyłączenie do publicznych sieci telekomunikacyjnych wykorzystywanych do świadczenia usług telefonicznych, usług transmisji danych zapewniających szerokopasmowy dostęp do Internetu oraz usług rozprowadzania cyfrowych programów radiowych i telewizyjnych w wysokiej rozdzielczości. Tego rodzaju instalacje powinny być wykonane zgodnie z wymaganiami wprowadzonymi przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 56, poz. 461), które weszło w życie 8 lipca 2009 r.
     
     
     
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE