- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoWycinanie drzew i krzewów kosztuje

    Wycinanie drzew i krzewów kosztuje

    Zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta, natomiast usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków wymaga pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

    Wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów na obszarach objętych ochroną krajobrazową, w granicach parku narodowego albo rezerwatu przyrody, wymaga uzyskania zgody odpowiednio dyrektora parku narodowego albo regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Pozwolenie na usunięcie drzew w obrębie pasa drogowego drogi publicznej, z wyłączeniem obcych gatunków topoli, jest z kolei wydawane po uzgodnieniu z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska. Wójt (burmistrz, prezydenta miasta) może, choć nie musi, udzielić zgody na wycięcie drzewa. Wydanie zezwolenia może być uzależnione od przesadzenia drzew lub krzewów, we wskazane miejsce, albo zastąpienia ich innymi drzewami lub krzewami. Nie może ich być wówczas mniej niż usuwanych drzew lub krzewów.

     

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wniosek o wydanie pozwolenia na wycięcie drzew
    przejdź do formularza » 

    Wniosek o wydanie zezwolenia może złożyć zarówno posiadacz nieruchomości jak i właściciel urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej, jeżeli drzewa lub krzewy zagrażają funkcjonowaniu tych urządzeń.

    Jeżeli posiadacz nie jest właścicielem, stosowny wniosek można złożyć za zgodą właściciela nieruchomości. Wniosek o wydanie pozwolenia powinien zawierać:

    • imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę posiadacza i właściciela nieruchomości albo właściciela urządzeń,
    • tytuł prawny władania nieruchomością, z tym że wymóg ten nie dotyczy wniosku właściciela urządzeń,
    • nazwę gatunku drzewa lub krzewu,
    • obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm,
    • przeznaczenia terenu, na którym rośnie drzewo lub krzew,
    • przyczynę i termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu,
    • wielkość powierzchni, z której zostaną usunięte krzewy,
    • rysunek lub mapę określającą usytuowanie drzewa lub krzewu w stosunku do granic nieruchomości i obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej nieruchomości.

    Za wycięcie drzewa lub krzewu pobierana jest opłata.

     

    Stawka za usunięcie jednego metra kwadratowego powierzchni pokrytej krzewami wynosi 231,28 zł. Wysokość opłaty za drzewo zależy od obwodu pnia (mierzonego na wysokości 130 cm) oraz rodzaju i gatunku drzewa.Jeżeli drzewo rozwidla się na wysokości poniżej 130 cm, wówczas każdy pień traktuje się jako odrębne drzewo. Oznacza to, że opłata za usunięcie takiego drzewa będzie dużo wyższa. Opłaty za usunięcie drzew lub krzewów z terenu uzdrowisk, obszaru ochrony uzdrowiskowej, terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz terenów zieleni są o 100 % wyższe od stawek normalnych. Wysokość stawek można sprawdzić w Obwieszczeniu Ministra Środowiska z dnia 15.10.2010r. w sprawie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów oraz kar za zniszczenie zieleni na rok 2011 (M.P. z 2010r., Nr 76, poz. 954). Są określone przypadki, gdy nie pobiera się opłaty za wycinanie drzew. Przedmiotowa opłata nie jest pobierana, jeśli zezwolenie na usunięcie drzew uzyskała osoba fizyczna na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. To samo dotyczy drzew, które posadzono lub które wyrosły na nieruchomości po zakwalifikowaniu jej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele budowlane a także takich, które obumarły lub nie rokują szansy na przeżycie, z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości. Zwolnione od opłat jest wycinanie drzew, które zagrażają bezpieczeństwu ludzi lub mienia, bezpieczeństwu ruchu drogowego oraz kolejowego albo bezpieczeństwu żeglugi. Inne wyjątki związane są z przebudową dróg publicznych i linii kolejowych, z ochroną przyrody lub ochroną przeciwpowodziową.

     

     

    Decyzji w sprawie ustalenia wysokości opłaty nie można wydać, jeżeli od końca roku, w którym usunięto drzewa lub krzewy, upłynęło pięć lat.

    Od decyzji dotyczącej wydania zezwolenia na wycięcie czy też od ustalonej opłaty można się odwołać do samorządowego kolegium odwoławczego, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji, za pośrednictwem urzędu, w którym został złożony wniosek.

    Uzyskanie zezwolenia nie jest konieczne w przypadku drzew i krzewów:

    1. w lasach (tam obowiązują bowiem inne normy),
    2. owocowych (chyba, że rosną na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków bądź w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody – na tych obszarach, które nie są objęte ochroną krajobrazową),
    3. na plantacjach drzew i krzewów,
    4. których wiek nie przekracza 10 lat,
    5. usuwanych w związku z funkcjonowaniem ogrodów botanicznych lub zoologicznych,
    6. usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu z obszarów położonych między linią brzegu a wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym wysokim brzegiem, w który wbudowano trasę wału przeciwpowodziowego,
    7. które utrudniają widoczność sygnalizatorów i pociągów, a także utrudniają eksploatację urządzeń kolejowych albo powodują tworzenie na torowiskach zasp śnieżnych – usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu,
    8. stanowiących przeszkody lotnicze – usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu,
    9. usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu ze względu na potrzeby związane z utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych szczegółowych.

    Za wycinanie drzew (lub krzewów) bez stosownego pozwolenia grozi administracyjna kara pieniężna, w wysokości trzykrotnej opłaty, którą normalnie należałoby uiścić.

     

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE