Spis treści
Dlaczego nie wolno samemu wycinać w lesie choinek?
Pytanie wydaje się banalne, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że samowolne wycinanie drzew w lesie rujnuje gospodarkę leśną, narusza bogactwo biologiczne i szkodzi potencjałowi regeneracyjnemu lasów. Tym czasem choinki, które są sprzedawane, pochodzą ze specjalnie prowadzonych hodowli, dzięki czemu ich wycinanie nie narusza naturalnego leśnego ekosystemu.
Definicja lasu
Na wstępie warto by powiedzieć, czym w świetle obowiązujących przepisów jest las. Lasem jest grunt:
- zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) – drzewami i krzewami oraz runem leśnym – lub przejściowo jej pozbawiony:
- przeznaczony do produkcji leśnej lub
- stanowiący rezerwat przyrody lub wchodzący w skład parku narodowego albo
- wpisany do rejestru zabytków;
- związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczne.
Przestępstwo wyrębu drzewa z lasu
Ustawodawca w art. 290 Kodeksu karnego uznał za karalne zachowanie polegające na wycięciu drzewa w lesie. Ten, kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie, podlega odpowiedzialności jak za kradzież, czyli podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, a w przypadku mniejszej wagi podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Ponadto w razie skazania za wyrąb drzewa albo za kradzież drzewa wyrąbanego lub powalonego, sąd orzeka na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w wysokości podwójnej wartości drzewa.
Innymi słowy, jeżeli wykopujemy drzewo z korzeniami, ścinamy za pomocą piły czy w inny sposób odłączamy od podłoża, podlegamy odpowiedzialności karnej.
Jak słusznie wskazano w orzecznictwie, artykuł 290 kodeksu karnego zawiera ograniczenie przedmiotu przestępstwa tylko do drzewa rosnącego w lesie, co powoduje, że osoba zabierająca w celu przywłaszczenia drzewo wcześniej powalone nie dopuszcza się przestępstwa z tego przepisu, lecz kradzieży o ile wartość drzewa przekracza 250 zł (por. uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 1 grudnia 2008 r., sygn. akt V KK 386/08).
Kiedy wycięcie drzewa będzie wykroczeniem?
Jak wskazuje kodeks wykroczeń w art. 120, wykroczenie popełnia ten, kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie albo kradnie lub przywłaszcza sobie z lasu drzewo wyrąbane lub powalone, jeżeli wartość drzewa nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia. Ten, kto dopuszcza się wyżej opisanego wykroczenia podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
W razie popełnienia wykroczenia polegającego na wyrębie drzewa, orzeka się nawiązkę w wysokości podwójnej wartości wyrąbanego, ukradzionego lub przywłaszczonego drzewa, a ponadto, jeżeli ukradzione lub przywłaszczone drzewo nie zostało odebrane, orzeka się obowiązek zapłaty jego równowartości.
Chcesz „choinkę z lasu”? Kup ją w nadleśnictwie
Jak co roku, przed świętami Bożego Narodzenia sprzedaż prowadzą także nadleśnictwa. Więc jeżeli ktoś bardzo chce mieć „choinkę z lasu” może skorzystać z tej oferty.
Podstawa prawna:
Art. 278, art. 290 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku – Kodeks karny (Dz.U.1997.88.553)
Art. 120 ustawy z dnia 20 maja 1971 roku – Kodeks wykroczeń (Dz.U.2013.482)